U općinama Posavske županije najbolji rezultat na izborima za općinska vijeća ostvario je HDZ BiH. Prema nepotpunim podacima, u Orašju je ova stranka osvojila oko 40 posto glasova, a slijede HDZ 1990. i SDA. Isti poredak je i u općini Odžak pa je jasno da će ove tri stranke morati koalirati, ili tražiti partnere među strankama s manjim brojem glasova.

Znatno neizvjesnija je izborna utrka za općinska vijeća u Tuzlanskoj županiji. Iako je u Tuzli pobijedio, SDP sa 31 posto glasova neće moći sam vladati u općinskom parlamentu. Druga stranka po snazi u Tuzli je SDA.

Neizvjesno je i u drugim općinama ove županije. Tijesna utrka između SDP-a i SDA vodi se za općinska vijeća Živinica, Gračanice i Srebrenika, dok je u Gradačcu razlika manja od jedan posto. Nešto veću prednost SDA ima u Lukavcu, ali još nisu obrađeni svi glasovi. Izvjesno je da niti u jednoj od ovih općina SDA ili SDP neće imati natpolovičnu većinu u parlamentu.

Na području Zeničko-dobojske županije SDA je dobila skoro sva načelnička mjesta, ali na izborima za općinska vijeća nemaju tako veliku prednost u odnosu na konkurenciju. Prema dosadašnjim podacima, u Zavidovićima SDA ima 33 naprema 20 posto glasova SDP-a. U Zenici je ta razlika nešto osjetnija i SDA može očekivati oko 40 posto glasova. No, i u ovoj općini će morati tražiti koalicijskog partnera žele li stabilnu vlast. Više od 30 posto potpore SDA ima i u općinama Olovo i Kakanj, a slijedi ih SDP s nešto više od 20 posto. U Varešu SDA za sada ima 28, a SDP 17 posto glasova. U Varešu, kao i Kaknju, ulazak u općinsko vijeće očekuje i HDZ BiH. Premoćnu pobjedu nad SDP-om i drugim strankama SDA je ostvarila u Maglaju i Tešnju.

U dvije većinski hrvatske općine na području Zeničko-dobojske županije, a to su Usora i Žepče, imamo različite rezultate. U Žepču će HDZ BiH najvjerojatnije imati 10 od 25 vijećnika. Slijedi SDA sa sedam te HDZ 1990. i SDP sa po tri mandata. U Usori je, doduše prema neslužbenim podacima, u vodstvu NS Radom za boljitak, a slijedi ga HDZ BiH. Srednjobosanska županija je po mnogo čemu specifična pa se i rezultati izbora promatraju pod povećalom. Izvjesno je da su SDA i HDZ BiH dominantne političke snage u općinama ove županije. HDZ BiH u Kiseljaku ima oko 40 posto glasova i znatno je ispred SDA. Dvije stranke imaju približno isti broj glasova u Busovači i Vitezu i moguće je da će imati čak isti broj vijećnika u općinskim parlamentima. Od ostalih stranaka, od dva do četiri vijećnika imat će HDZ 1990. i SDP, dok se ostali bore za prelazak izbornog praga.

Iako je izgubio mjesto načelnika u Kreševu, HDZ BiH je vodeća stranka u lokalnom parlamentu s oko 40 posto glasova. Slijedi ih Boljitak s približno 18 posto glasova. SDA je pobjednik izbora u Travniku s oko 34 posto glasova, s savez dva HDZ-a može biti relativno zadovoljan s oko 20 posto glasova. SDA je osvojio najviše glasova i u Jajcu i Uskoplju. U obje ove općine HDZ BiH druga je stranka po snazi, a i po broju vijećnika.

Relativni pobjednik izbora u Hercegbosanskoj županiji je HDZ BiH, iako je solidan rezultat ostvario i HDZ 1990. Ove dvije stranke vode u utrci za Općinsko vijeće Livna. Prednjači HDZ BiH sa 32 posto glasova. U Tomislavgradu je također najviše glasova osvojio HDZ BiH, iako mu HSP BiH puše za vrat. HDZ BiH ima oko 40 posto potpore u Kupresu. SNSD je osvojio najviše glasova u većinski srpskim općinama u ovoj županiji.

Kada je u pitanju Unsko-sanska županija, A-SDA vodi u Cazinu, SDA u Bosanskoj Krupi, Bihaću, Bužimu i Ključu. Mrtva utrka između SDA i SDP-a vodi se u sarajevskim općinama, iako su socijaldemokrati generalno u zaostatku. U Novom Sarajevu SDA ima 24, a SDP 15 posto.

U općini Novi Grad odnos između ove dvije stranke je 28 prema 23, a na Ilidži 26 prema 17. SDA premoćno pobjeđuje u Hadžićima, gdje ima potporu 36 posto birača. (vecernji.ba)