Na azijskim su burzama danas cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer su ulagače razočarali poslovni rezultati nekoliko kompanija i odluka Europske središnje banke (ECB) o zadržavanju kamata na dosadašnjoj razini.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 0,5 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu, Šangaju, Južnoj Koreji i Singapuru pale između 0,1 i 0,8 posto.

Azijske ulagače obeshrabrio je jučerašnji pad S&P 500 indeksa na Wall Streetu s rekordnih razina, nakon što je nekoliko kompanija, među kojima i Ford, objavilo slabije nego što se očekivalo kvartalne poslovne rezultate.

Osjetnije je, 1,6 posto, jutros pala i cijena dionice Amazona, nakon što je taj tehnološki div izvijestio o prvom podbačaju zarade u posljednje dvije godine.

S druge strane, bolje nego što se očekivalo rezultate objavili su Intel, Starbucks i Alphabet, pa su cijene njihovih dionica trenutno u plusu između 5 i 8 posto.

Zahvaljujući tome, jutros je terminski S&P 500 indeks u plusu 0,2 posto, što znači da bi na početku današnjeg trgovanja na Wall Streetu burzovni indeksi mogli porasti.

''Rezultati nekih kompanija su podbacili u odnosu na očekivanja, no ukupni su rezultati dobri, djelomice zbog toga što su ulagači već smanjili svoja očekivanja. Ipak, kako se na Wall Streetu indeksi kreću na rekordnim razinama, daljnji dobici su ograničeni osim ako se ne pojave naznake oporavka globalne potražnje”, kaže Hitoshi Asaoka, strateg u tvrtki Asset Management One.

Od 185 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovna izvješća, njih oko 75 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju zarade.

No analitičari su smanjili procjene. Tako sada u anketi Reutersa procjenjuju da će u drugom tromjesečju dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa biti 0,1 posto manja nego u istom lanjskom razdoblju, dok su još početkom tjedna očekivali rast zarada za otprilike 1 posto.

Ulagače je, pak, razočarala odluka čelnika ECB-a da ostave kamatne stope na dosadašnjim razinama jer su se nadali smanjenju cijene novca.

Doduše, čelnici ECB-a poručili su s jučerašnje sjednice da bi mogli uskoro uvesti dodatne poticajne monetarne mjere kako bi podržali rast gospodarstva eurozone.

No predsjednik ECB-a Mario Draghi bio je nešto manje pesimističan po pitanju gospodarske situacije nego što se na tržištima očekivalo.

Ulagači su oprezni i zbog toga što će danas biti objavljena prva procjena bruto domaćeg proizvoda (BDP) SAD-a. Analitičari procjenjuju da je najveće svjetsko gospodarstvo u drugom tromjesečju poraslo za samo 1,8 posto na godišnjoj razini, što bi bio najsporiji rast u više od dvije godine.

Euro blago ojačao

A nakon poruka ECB-a, na valutnim se tržištima euro ponešto oporavio pa se jutros njegova cijena kreće oko 1,1145 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1125 dolara.

Ipak, ne očekuje se znatnije jačanje eura jer ulagači vjeruju da će ECB u rujnu smanjiti kamatne stope.

I dok je prema euru oslabila, američka je valuta ojačala u odnosu na japansku, pa je tečaj dolara porastao s jučerašnjih 108,15 na 108,60 jena.

Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,76 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 97,72 boda.

Cijene nafte, pak, ne osciliraju značajnije. Cijena barela na londonskom tržištu jutros je gotovo nepromijenjena u odnosu na jučer pa se kreće oko 63,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,25 posto, na 56,15 dolara.