Sredinom lipnja u Federaciji je dogovoreno retroaktivno povećanje, odnosno usklađivanje mirovina od 1. siječnja za 2,8 posto. Međutim, u srijedu je priopćeno da se ujednačavanje ipak neće odnositi na vrijeme stanja nesreće. 

Zašto posljednja odluka nije u skladu s ranijim dogovorom s dva federalna udruženja pitali su predsjednika, jednog od njih Redžu Mehića, i direktora Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje (MIO) Zijada Krnjića. 

Prema Mehićevim riječima, prvobitna odluka će se samo prolongirati zbog pandemije koronavirusa napomenuvši da nije riječ o povećanju, već usklađivanju. Podsjetio je da se na to odlučilo na osnovu dva čimbenika. 

"Jedan je rast troškova života u prošloj godini i rast BDP-a. Ta dva čimbenika se zbroje, podijeli se s dva i dobije se iznos, postotak za koliko se izvodi usklađivanje. Ove godine zbog koronavirusa ne samo da smo na neki način odgodili, nego smo se praktično bili odrekli, odnosno bili smo uskraćeni izvanrednim usklađivanjem za koje su bili stvoreni uvjeti", podsjetio je. 

Kako je kazao, u članu 16. Zakona o ublažavanju posljedica ekonomske krize izazvane koronavirusom je navedeno da ovaj zakon prestaje vrijediti 60 dana po prestanku epidemije, piše Klix. 

"Pošto je epidemija prestala 31. svibnja, automatski 31. srpnja prestaje vrijediti zakon. Od 1. kolovoza mirovina će biti uvećana za 2,8 posto. Ona će se isplatiti početkom rujna i sve mirovine do nove godine. Prema tome, tada će umirovljenici s najnižom mirovinom dobiti 72 ili 73 KM više. To je službena informacija i to nitko iz Vlade nije demantirao, kao ni premijer", naglasio je. 

Mehić, kako je rekao, ima čvrste garancije za spomenuto. 

"Pitao sam doslovce premijera je li to to - on je rekao da jeste. To se odnosi na redovne mirovine. Imaju drugi umirovljenici tzv. vojni i to je Zakon o prijevremenom povoljnom umirovljenju. On je donesen koncem prosinca 2017. Kod njega nije tako izvršeno usklađivanje. Već je to urađeno samo na osnovu jednog čimbenika, a to je porast troškova života u prošloj godini. Tu se ti ljudi bune s punim pravom. To će se otkloniti", ukazao je Mehić. 

Podsjetio je, pozivajući se na službene statističke podatke, i na to da je rast troškova života u prošloj godini bio 0,6 posto. 

"Vojni umirovljenici dobit će usklađeno mirovinu višu za 0,6 posto i njima je retroaktivno od 1. siječnja", dodao je. 

Prema njegovim riječima, federalni premijer Fadil Novalić je obećao da i ako ne bude novca za usklađivanje, kreditno će se zadužiti za ovu namjenu. Direktor Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje za Klix.ba je obrazložio svoje viđenje ove situacije. 

"Na jučerašnjoj sjednici Vlade Federacije usvojen je neki zaključak koji još nismo dobili i nisam ga pročitao. Slušam o njemu komentare. Zaključak se odnosi na to da neće biti obuhvaćeno razdoblje korona zakona", izjavio je. 

Naglasio je da ako postoji takva odredba u zaključku, onda je ona, kako je kazao nezakonita. 

"Ne samo da je nezakonita, već je i neprovediva. Usklađivanje nije isto što i povećanje. Ako je usklađivanje izvršeno za siječanj, bilo kakva promjena bi značila smanjenje. Nije u skladu s korona-zakonom, kao i zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju", mišljenja je. 

Za Krnića je riječ o nesporazumu. 

"Ja bih to nazvao nesporazumom i da će se to ispraviti sljedećih dana. Jedno razdoblje jeste, jedno razdoblje nema - to nema u zakonu. To se ne može uraditi", ponovio je. 

Upitan kako se dogodio nesporazum, odgovorio je da on osobno to ne zna te da je to odgovornost entitetskog Ministarstva za rad i socijalnu politiku. 

Podsjećamo, 19. lipnja je dogovoreno usklađivanje mirovina za 2,8 posto i tada je istaknuto da će se to dogoditi retroaktivno od 1. siječnja. Međutim, više od mjesec kasnije, jučer su federalne vlasti priopćile da se to neće odnositi na vrijeme kada je bilo stanje nesreće.