Veleposlanik Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Edward Ferguson ponovio je danas da Ujedinjeno Kraljevstvo želi da BiH bude sigurna, stabilna i prosperitetna, ali je ocijenio da zaostaje za drugim zemljama regije u različitim poljima zbog čega i podržavaju reforme koje se provode s ciljem jačanja i stabiliziranja ekonomije, otvaranja radnih mjesta, jačanja vladavine prava, ali i s ciljem borbe protiv korupcije.

U intervjuu za novi broj magazina "Start" Ferguson je izrazio zadovoljstvo što je britansko-njemačka inicijativa bila katalizator inicijalnih reformi, no naglasio je da se još mnogo toga treba uraditi, dodajući da Velika Britanija u tom smislu osim političke, pruža i praktičnu podršku.

''Trošimo milijune funti svake godine da bismo napravili pomak s Reformskom agendom. Primjera radi ove godine financirali smo konzultante da rade s bh. državnim i entitetskim ministarstvima na izradi državne transportne strategije za koju se nadamo da će "otključati" milijune eura financijskih sredstava za izgradnju novih autoputova i cesta'', podsjetio je Ferguson.

Dodao je i da se radi na uvođenju online sustava za registraciju novih kompanija širom BiH, što bi trebalo značajno smanjiti utrošeno vrijeme i novac poduzetnika.

Velika Britanija podržala je aktivaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH s Europskom unijom, a Ferguson je naglasio da je aktivacija SSP-a odgađana zbog neuspjeha bh. političkih vođa da postignu konsenzus o pitanju nekih ključnih reformi.

''Ovo je gotovo postao simbol nemogućnosti BiH da ispuni svoj potencijal i da postigne napredak na putu k pristupanju EU. Nakon prosvjeda 2014. godine odlučili smo da se nešto mora promijeniti i da moramo pronaći način da se injektira pozitivni zamah i da se stimuliraju reforme'', ocijenio je veleposlanik.

Podvukao je i da je to bila početna točka britansko-njemačke inicijative koja ne samo da je naglasila važne rane reforme nego je uspjela da odblokira europski put BiH budući da je SSP aktiviran 1. lipnja prošle godine, a od tada je BiH predala aplikaciju za članstvo u EU i dobila upitnik.

Odgovarajući na pitanje o tome koliko bi brzo trebalo ići odgovaranje na pitanja iz Upitnika Europske komisije za pridruživanje BiH Europskoj uniji, Ferguson je kazao da je to pitanje za bh. vlasti, ali je podsjetio da je Ujedinjeno Kraljevstvo pružalo podršku Direkciji za europske integracije i sedam županijskih vlada da se pripreme za upitnik.

''Dostavljanje upitnika važan je korak naprijed, ali će odgovaranje na upitnik biti veliki test za složeni sistem vlasti i za mehanizam koordinacije. Istovremeno, važno je da upitnik ne odvuče pozornost s potrebe da se nastavi s važnim socio-ekonomskim reformama. BiH neće dobiti kandidatski status, ako ne uvjeri EU da je iskreno predana putu pozitivnih reformi'', kazao je Ferguson.

Kada je u pitanju uspostavljeni mehanizam koordinacije, tijelo kojim bi BiH trebala usuglašenim stavovima razgovarati s EU, Ferguson je ocijenio da je sporazum o uspostavljanju tog mehanizma važno postignuće budući da su bile potrebne godine složenih pregovora da bi se došlo do toga.

''Dogovoreni mehanizam je složen, ali je složen i sustav vlasti. Sve dok postoji politička volja da to funkcionira, mehanizam će imati stabilizirajuću ulogu na širu političku situaciju jer traži da svi nivoi vlasti u BiH poštuju ustavne odgovornosti i surađuju. Bit će interesantno vidjeti kako ovo funkcionira u praksi, kada se počne s radom na upitniku'', zaključio je veleposlanik Velike Britanije u BiH Edward Ferguson u intervjuu za novi broj magazina "Start".

bljesak.info