Sve je veći pritisak na Njemačku da isporuči Ukrajini svoje borbene tenkove Leopard 2, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u četvrtak je kritizirao oklijevanje u isporuci teškog naoružanja, dok istodobno njemački građani ne podupiru njihovo slanje.

“Ima trenutaka kada ne treba oklijevati i reći: 'Dat ću tenkove ako netko drugi dijeli svoje tenkove'. Ne mislim da je to ispravna strategija", rekao je Zelenski na panelu na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.

Istodobno većina Nijemaca ne podržava izvoz ovih borbenih vozila i smatra da je zemlja učinila dovoljno, pokazalo je istraživanje objavljeno u četvrtak.

Od ukupno 2.025 ispitanika 43 posto bilo je protiv isporuke, a samo 39 posto bilo je 'za'. Još 16 posto nije izrazilo stajalište, pokazalo je istraživanje koje je za dpa proveo institut za ispitivanje javnog mnijenja YouGov.

Od ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo godinu dana, Njemačka je Ukrajini isporučila oružje i vojnu opremu u vrijednosti većoj od 2,2 milijarde eura, uključujući teško topništvo i sustave protuzračne obrane.

Svaki treći ispitanik (33 posto) smatra da je to već previše. Drugih 24 posto kaže da je količina isporuka odgovarajuća, dok 25 posto zahtijeva veću njemačku vojnu potporu Ukrajini.

Unatoč suzdržanosti ispitanika YouGov ankete prema tome da njihova zemlja izvozi tenkove, većina se ne protivi tome da druge zemlje to učine. Ukupno bi 47 posto bilo za to, 38 posto bilo bi protiv i 16 posto neodlučnih.

Berlin, koji ih i proizvodi, mora odobriti bilo kakav transfer svojih tenkova, koje 20 zemalja ima u svojim arsenalima.

Poljska i Finska već su rekle da će poslati Leoparde u Ukrajinu. Za razliku od tenkova iz sovjetske ere koji čine većinu teškog naoružanja Ukrajine, njemački tenkovi imaju napredne mogućnosti kao što je termalna optika.

Prošli tjedan njemački vicekancelar Robert Habeck rekao je, komentirajući poljske planove za izvoz tenkova, da neće spriječiti Varšavu da ih pošalje.

"Njemačka ne bi trebala stajati na putu kada druge zemlje donose odluke o podršci Ukrajini, bez obzira na odluku koju Njemačka donese", rekao je Habeck na zatvorenom sastanku izvršnog odbora parlamentarne skupine Zelenih u Berlinu.

Njemački kancelar Olaf Scholz tek treba donijeti konačnu odluku o tom pitanju.

Njemačka vlada suočit će se s velikim testom u petak kada bi se ministri obrane pedesetak ukrajinskih saveznika trebali sastati u američkoj zračnoj bazi u Ramsteinu u jugozapadnoj Njemačkoj kako bi razgovarali o daljnjoj vojnoj pomoći Kijevu u borbi protiv ruskih snaga. Isporuka zapadnih tenkova bit će u središtu razgovora.