Najmanje 20.000 civila koji su bili zaglavili na planini Sindžar na sjeveru Iraka, uspjelo se ovog vikenda spasiti i pobjeći s mjesta koje je gotovo u potpunosti okruženo islamističkim borcima iz skupine Islamska država (IS).

U pomoć su im priskočili pripadnici kurdskih paravojnih formacija, tzv. pešmergi, koji su nakratko uspjeli napraviti koliko-toliko siguran koridor kroz koji je prošao dio ljudi, uglavnom pripadnika zajednice jazida. Po njih su došli kamioni, traktori, bageri i magarci, a dio ih je uspio pobjeći i pješke.

Šokiranih lica panično su se kretali pustinjskim pravcem kojim su povremeno odjekivali rafali, s obzirom da boraca IS-a ima posvuda. Otišli su preko granice u Siriju gdje ih se dio smjestio u izbjegličkom kampu, a dio zaobilaznim putevima nastavio natrag prema Iraku do jednog drugog kampa.
 


No, na planini je ostalo još barem nekoliko desetaka tisuća ljudi, prema nekim procjenama čak 150.000 i njihova je sudbina krajnje neizvjesna. U subotu je Islamska država prema planini otvorila vatru, no nema podataka ima li poginulih. Na snimkama sa sjevera Iraka vidi se da se i jedan helikopter s humanitarnom pomoći našao pod džihadističkom paljbom.

Istovremeno, područje su u nekoliko navrata nadletjeli golemi američki transportni avioni te bespilotne letjelice kako bi unesrećenima iz zraka izbacili humanitarnu pomoć s najosnovnijim potrepštinama. Prema informacijama UN-a, prije no što je prva pomoć stigla, na nesnosnim je vrućinama, koje na Sindžaru vladaju tijekom dana, od žeđi umrlo više od 50 djece.

Agencija Reuters je u nedjelju izvijestila i o velikom masakru koji su počinili militanti. Prema riječima iračkog ministra za ljudska prava, ubili su čak 500 jazida, a dobar dio njih su žive zakopali u masovnu grobnicu. Stigla je i vijest o nekoliko stotina otetih jazidskih žena u Mosulu.

Islamska država jazide smatra hereticima i štovateljima đavla, zbog čega im prijeti pokoljem.
 


Američki predsjednik Barack Obama kasno u četvrtak odobrio je slanje humanitarne pomoći, ali i zračne napade na položaje džihadista, kako bi spriječio genocid na Sindžaru i zaštitio američke državljane stacionirane u Irbilu. Riječ je o glavnom gradu iračkog Kurdistana, u kojemu SAD ima veliki konzulat, a ondje se smjestilo i više desetaka 'vojnih savjetnika', koje je Obama u Irak poslao netom nakon pada Mosula.

Nedavno su islamisti pokrenuli novu ofenzivu zbog koje su se na velikim mukama našli kurdski borci, koji su dotad uspijevali pružati otpor i priječiti njihov prodor u Kurdistan. IS je toliko munjevito napredovao da su se borbe sasvim približile Irbilu, oko kojega su Amerikanci u prvim zračnim naletima već počeli bacati bombe.

Prije odlaska na godišnji odmor, Obama je u subotu u Bijeloj kući priznao da pojma nema koliko dugo će trajati američka akcija. Znakovito je tek napomenuo da se problem sasvim sigurno neće riješiti unutar sljedećih nekoliko tjedana.