U nacrtu rezolucije navodi se kako BiH ne provodi određene sugestije i zahtjeve Vijeća Europe i upozorava da će, ako ne bude promjena do izbora u listopadu 2014, članstvo BiH u ovom tijelu biti dovedeno u pitanje.

U dokumentu se navodi da je Monitoring tim za BiH predložio da Parlamentarna skupština zatraži od Vijeća ministara da razmotri suspenziju BiH ako ne bude suštinskog napretka u provođenju odluke "Sejdić-Finci" prije izbora u listopadu 2014. godine.

Rezolucija će se naći na dnevnom redu Vijeća Europe sljedećeg mjeseca i očekuje se da će je Parlamentarna skupština usvojiti.

U tekstu, u kojem se većinom izražava razočarenje situacijom u BiH, se ističe da je ova institucija tražila da Ustav BiH bude promijenjen, kao i Izborni zakon, i uklonjene odredbe o diskriminaciji. Nakon donošenja odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić- Finci" 2009. godine, Vijeće Europe pojačalo je insistiranje na promjenama, ali rezultata nije bilo.

"Skupština ponovo naglašava da je provođenje odluke "Sejdić-Finci" prvi korak u pravcu sveobuhvatne promjene Ustava. Ona je potrebna da se BiH oslobodi institucionalne košulje nametnute Daytonskim sporazumom i uputi prema modernoj i funkcionalnoj demokraciji koja je kompatibilna s europskim principima, u kojoj svaki građanin, bez obzira na nacionalnost, uživa ista prava i slobode", navodi se u nacrtu rezolucije.

Skupština posebno razmatra restriktivna pravila za utvrđivanje kvoruma, vrlo često korištenje entitetskog glasovanja i nejasno definirano pravo "vitalnog nacionalnog interesa".

Umjesto da ti mehanizmi sprječavaju preglasavanje, oni se sustavno zloupotrebljavaju kako bi se blokirao proces odlučivanja - navodi se u jednoj od točaka rezolucije.

Zbog stalnog odbijanja vlasti da prihvati zahtjeve i preporuke Vijeća Europe, izvještači za BiH preporučili su i da sljedeće parlamentarno izaslanstvo iz BiH ne bude prihvaćeno.

U nacrtu rezolucije navedeno je i da vlasti u BiH treba upozoriti da im je ostalo još vrlo malo vremena za akciju, te se ističu zakonske norme prema kojima se Izborni zakon ne smije mijenjati godinu dana prije izbora.

"Potpuna neodgovornost stranaka koje predstavljaju tri glavne etničke grupe dovest će do potpune izolacije zemlje. Ona samo preživljava zahvaljujući kreditima Međunarodnog monetarnog fonda, dok je ekonomska i financijska situacija sve gora, a nezaposlenost iznosi 44 posto'', navodi se u nacrtu rezolucije.