“Devedesetka” neodlučna

Neki od njih poput HDZ-a 1990. još snimaju situaciju i “važu”, no šef HDZ-a BiH Dragan Čović prvi je obznanio stranačku strategiju i otklonio nedoumice. Čović je kazao kako je cilj njegove stranke dobiti izbore u svim općinama gdje su Hrvati većina, te da bude zastupljena u svim sredinama u kojima žive Hrvati.

- Naš plan je da imamo 25 načelnika u BiH, danas ih imamo 17 zajedno s gradonačelnikom Mostara, rekao je Čović, dajući do znanja kako HDZ BiH ima svoj cilj i kako im nikakav zajednički nastup nije potreban. Ipak, za mjesta gdje su Hrvati u manjini, Čović kaže kako je “interes naroda spreman staviti ispred stranačkog” te motivirati sve stranke koje s njima žele ići na izbore da im se pridruže.

Glavni tajnik HDZ-a 1990. Veso Vegar kaže kako je ova stranka usvojila nacrt izborne strategije, ali kako još nisu donesene konačne odluke o nastupu na izborima. - Dali smo jedan kratki rok organizacijama na terenu da daju svoje prijedloge, a predsjedništvo će na sljedećoj sjednici usvojiti izbornu strategiju koju će do kraja definitivno utvrditi Središnji odbor, kaže Vegar. Pojašnjava kako postoje tri opcije između kojih će “dvedesetka” odlučivati.

- Jedna opcija je samostalni izlazak, druga u koaliciji s drugim strankama i treća da u nekim mjestima za načelnika idemo zajedno, a za općinska vijeća odvojeno. Sve je još u igri. Imamo još vremena izanalizirati situaciju, kaže Vegar. Navodi kako su u tijeku razgovori sa strankama u okviru HNS-a. Vegar kaže kako još uvijek postoji opcija da se na lokalne izbore ide po jednim nazivom – HNS-a, međutim, kaže kako ne zna koliko je ona realna.

Samostalno u borbu za glasove

Šef HKDU-a Ivan Musa je potvrdio kako je vrh stranke odlučio na izbore ići samostalno.

- U onim općinama gdje ljudi procijene da treba koalicija, oni će to i raditi, objasnio je Musa. Na pitanje zašto HNS-a ne idu zajedno na izbore, Musa objašnjava da pitanje HNS-a ne treba brkati s lokalnim izborima.

- Lokalni izbori su lokalna priča, HNS je nešto više od toga. Bilo je razgovora o tome, ali je zaključak bio da svatko na svoj način promišlja o svojoj lokalnoj sredini, a da su pitanja države i naroda nešto drugo, objašnjava Musa.

Kaže kako ipak stranke koje djeluju u okviru HNS-a nisu protivnici. Musa navodi da će HKDU imati i svoje kandidate za načelnike, a da postoji mogućnost da u mješovitim općinama gdje su Hrvati manjina podrže zajedničkog kandidata.

- Što se tiče koaliranja, još nema nikakvih poziva i ja još nisam imao nijedan razgovor s bilo kojom drugom strankom, kaže Musa. Predsjednik Hrvatskog pravaškog bloka Željko Koroman koji je dio HNS-a navodi kako je njegova stranka predložila da se u “mješovitim” općinama napravi široka koalicija hrvatskih stranaka.

- U općinama s hrvatskom većinom mi ćemo ići samostalno. Ovih ćemo dana imati sjednicu Predsjedništva HNS-a i na njoj ćemo donijeti odluku koja će, nadam se, biti najbolja za hrvatske interese u BiH, kaže Koroman.

Stranke HNS-a imale su načelan dogovor izići s jedinstvenim prijedlozima kandidata za načelnike u više općina u BiH, no sada je izvjesno kako bi se to moglo dogoditi samo u “mješovitim” sredinama. Pripreme za izbore očigledno tek startaju pa će biti zanimljivo pratiti kombinacije i sheme, kao i tijek kampanje, posebno ako se uzme u obzir da dojučerašnji bliski partneri pretendiraju na iste birače.

Piše: Sanja Bjelica Šagovnović/Dnevni list