Interpol je za njim raspisao crvenu tjeralicu zbog međunarodnog kriminala i krijumčarenja droge.

Banana-zemlja

Nikome nije jasno kako se to dogodilo nakon višemjesečne akcije praćenja, tajnog snimanja, pa čak i fotografiranja krijumčara američkim špijunskim satelitom. U hrvatskim se policijskim krugovima jučer prepričavao slučaj narkobossa Slobodana Kašića kojega hrvatska policija traži zbog šverca 557 kilograma kokaina iz Južne Amerike u Rijeku.

- Njega su triput uhitili i triput je ili pobjegao ili su ga pustili. To su takve banana-zemlje gdje za milijun eura i najveći šef kartela završi na slobodi - kaže naš sugovornik iz vrha Ministarstva unutarnjih poslova.

Službenu potvrdu Gacanovićeva bijega u Srbiji jučer nije bilo moguće dobiti, iako su njihovi mediji izvijestili o tome. Problem je što u Dominikanskoj Republici Srbija, baš kao ni Hrvatska, nema diplomatsko predstavništvo pa se sva komunikacija s tom zemljom odvija preko misije pri Ujedinjenim narodima u New Yorku. Opasan kriminalac

Poznato je samo da Gancanović dosad nije bio prijavljivan zbog kaznenih djela, a sada se ispostavilo da je ipak riječ o veoma vještom i opasnom kriminalcu. No, sam bijeg iz zatvora u Dominikanskoj Republici nije toliko zahtjevan. Mnogi europski i američki kriminalci, kada ih se zatekne u kriminalu u Dominikani, borit će se do posljednjeg daha kako ne bi bili izručeni svojim matičnim zemljama.

Naime, za siromašne su dominikanski zatvori pravi pakao, primjerice često leže na betonskom podu okruženi štakorima i žoharima. U 35 dominikanskih zatvora predviđeno je mjesta za oko 8500 zatvorenika. Stvarna je slika između dvanaest i sedamnaest tisuća zatvorenika, što svjedoči o strašnoj prekapacitiranosti. Strane institucije godinama upozoravaju da su mnogi zatvorenici iza rešetaka i do pet godina prije nego što se uopće pojave na sudu, dok mnogi osuđenici zatvor nikada niti ne vide, a razlog nije poznat, barem ne službeno.

Oružje u zatvoru

No, oni koji imaju novca, poput velikih krijumčara kokaina, mogu bez problema koristiti različite pogodnosti. Prokrijumčariti mobitel prava je sitnica, samo najsiromašniji jedu zatvorsku hranu dok je drugi kupuju, a s nekoliko tisuća dolara lako je “uspavati” čuvara koji će, eto, zaboraviti zaključati ćeliju.

Tako je u studenome devet krijumčara droge pobjeglo iz autobusa tijekom transporta iz jednog zatvora u drugi jer su stražnja vrata autobusa bila misteriozno otključana.

No, i najpotkupljiviji čuvari uvijek upozore bjegunca da se vani mora snaći sam jer će ga proganjati do posljednje kapi krvi. Zdravstvena njega zatvorenika gotovo ne postoji, a tortura onih koji ne mogu platiti skoro je svakodnevna, pišu strani mediji.

Česte su i pobune, upravo zbog nerazmjera u uvjetima služenja kazne među siromašnim i imućnim osuđenicima, a iza rešetaka nije teško nabaviti ni oružje, od četkica za zube premazanih smrtonosnom kiselinom do metalnih palica i vatrenog oružja.

U MUP-u doznajemo da je pokrenut tzv. ubrzani ekstradicijski postupak za uhićenog vođu Zlatka Ugarkovića, Ivana Zanzea i Kolumbijca Josea Parra Fiorentinu.

Kolumbijac će, bude li izručen Hrvatskoj, biti prvi visokopozicionirani član nekog južnoameričkog narkokartela kojemu će se suditi u našoj zemlji.

U policiji, opravdano, zasad ne otkrivaju nikakve detalje datuma i načina izručenja uhićenih krijumčara kako bi sve prošlo u maksimalnoj tajnosti i sigurnosti. No, s obzirom na “kalibar” uhićenih, svakako će se raditi o velikim mjerama osiguranja. (jutarnji.hr)