Nakon gotovo očajničkog upozorenja Upravnog odbora BHRT-a o tome da će ovaj javni emiter zbog velike dubioze biti primoran ugasiti signal 30. lipnja ove godine, informacije koje su pristizale s raznih strana svodile su se pod jedno: parlament će 15. lipnja, "u pet do 12", pokušati riješiti ovo pitanje i nekako pomoći, pišu Nezavisne novine.

No, naglasak je, navode banjalučke novine, na "pokušati", jer priča o ogromnim dugovima BHRT-a i pokušaju pronalaska samoodrživog modela financiranja ovog javnog emitera ima duboke i komplicirane korijene.

Stvar došla do kraja

Kako je potvrdio Momčilo Novaković, predsjedatelj parlamentarnog Povjerenstva za promet i komunikacije, UO BHRT u posljednje vrijeme operirao je s dva prijedloga, a jedan od tih prijedloga preuzela su dva zastupnika, pretočila ga u zakon, te je Povjerenstvo tek sada u mogućnosti zasjedati.

"Sjednica na kojoj ćemo raspravljati o tom zakonu zakazana je za 13. lipnja, a sjednica parlamenta je 15. lipnja. Ne mogu prejudicirati rješenje Povjerenstva, ali sigurno je da prijedlog zakona odmah ide u parlament", rekao je Nezavisnim Novaković, koji smatra nekoretnim to što se "nerad prethodnih UO BHRT-a pokušava fakturirati povjerenstvu".

"Upravni odbor je mnogo puta dosad imao priliku da donese ključne odluke, posebno kad se radi o sustavu naplate pristojbi koji bi spasio ovu situaciju. Ali on to nije uradio i tek sada kada je stvar došla do kraja donosi ovakvu odluku", naglašava Novaković.

Dodatni zaplet

Kako god, navode Nezavisne, ovdje priča dobija dodatni zaplet. Naime, sve i kada bi parlament BiH 15. lipnja usvojio model financiranja BHRT-a putem tzv. medijskog poreza, dalja zakonska procedura je na entitetima. Drugim riječima, ukoliko na razini BiH bude donesena odluka o formiranju fonda za financiranje sistema, entiteti su ti koji trebaju izglasati zakone o punjenju tog fonda. Pitanje je hoće li vlade FBiH i RS tako nešto učiniti u izbornoj godini.

Esad Gotovuša, predsjedatelj UO BHRT-a, pojašnjava da je zadnji prijedlog modela naplate, odnosno financiranja javnih emitera, upravo takozvani medijski porez, koji podrazumijeva i suglasnost za formiranje tog posebnog fonda iz kojeg bi se financirali svi javni emiteri.

"To bi obuhvatilo sve zaposlene, ali i umirovljenike, u postotcima 0,9 posto za zaposlene, i mislim oko 0,40 posto za umirovljenike, što je i manje nego što plaćaju sada", rekao je.

Novi ministar prometa i kominikacija BiH Ismir Jusko uvjerava kako neće biti dozvoljeno gašenje državne televizije. I on, pak, smatra da je dubioza u BHRT-u rezultat dugogodišnjeg nemara institucija i nadležnih organa.

Kako je priopćeno iz Ministarstva, Jusko je podsjetio da se radi na formiranju interresorne radne grupe koja bi trebala u potpunosti analizirati primjenu postojećeg Zakona o Javnom RTV sustavu BiH. On je naveo da je Ministarstvo poslalo upit Odboru Javnog RTV sustava BiH da kandidira svoje predstavnike, ali da dosad odgovor nije stigao.

Upravni odbor laže

Draško Milinović, generalni direktor RTRS, izjavio je da je UO BHRT-a izašao u javnost s netočnim podacima u vezi s međusobnim potraživanjima. Rekao je kako se postavlja pitanje kako su entitetski emiteri opstali kada imaju duplo manje prihode od BHRT-a.

"Kada tome dodamo i opstrukcije iz UO BHRT-a u vezi s novim modelom naplate RTV pretplate, ne čudi da su sami sebe doveli u ovakvo stanje, jer svi prijedlozi za poboljšanje ukupne situacije su na ovaj ili onaj način blokirani od istog tog UO BHRT-a", istaknuo je Milinović.