Pyongyang je objavio kako je test proveden pomoću 'manjeg' nuklearnog uređaja te da je izveden sigurno i na savršen način, nešto prije podneva po lokalnom vremenu. Potvrda je stigla tri sata nakon je što na sjevernokorejskom nuklearnom pogonu zabilježena seizmička aktivnost, objavio je BBC.

Naime, prije ove objave Američka geološka služba istraživanja izmjerila je potres jačine 4,9 stupnjeva na području Sjeverne Koreje gdje se provode nuklearni pokusi. U Sjevernoj Koreji potresi nisu uobičajeni i seizmička aktivnost ukazivala je na to da se ondje provode najavljeni nuklearni testovi.

To je bio treći nuklearni test Sjeverne Koreje, a vjerojatno i najveći, piše The New York Times. Prvi je to nuklearni pokus u vrijeme vladavine Kim Jong Una koji je na vlasti od prosinca 2011. godine, objavio je CNN.

Odmah sazvani hitni sastanci!

Nkon objave ove informacije, Južna Koreja i Japan sazvali su hitan sastanak svojih sigurnosnih timova. 'Ovo je neočekivana prijetnja za sigurnost na korejskom poluotoku i sjeveroistoku Azije te ujedno izazov cijeloj međunarodnoj zajednici', rekao je Chun Young-woo, savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Južne Koreje.

Inače, UN-ovo Vijeće sigurnosti upozorilo je Sjevernu Koreju da su pretjerali te da bi zbog toga mogli imati 'značajne posljedice' i najavili su hitan sastanak za danas u 14 sati u New Yorku.

Predsjednik SAD-a Barack Obama osudio je ovaj pokus i rekao da je to prijetnja cijeloj međunarodnoj zajednici. 'Ovo je veoma provokativan čin, koji nakon lansiranja balističke rakete 12. prosinca prošle godine, umanjuje stabilnost u regiji, krši obveze koje Sjeverna Koreja ima prema brojnim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, povećava rizik proliferacije oružja. Nuklearno oružje Sjeverne Koreje predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a i međunarodnom miru i sigurnosti', stoji između ostalog u Obaminom priopćenju.

Relativno slaba nuklearna eksplozija

Južna Koreja priopćila je da je jakost seizmičke aktivnosti povezane s nuklearnom eksplozijom nešto veća od dva prethodna sjevernokorejska pokusa u kojima su testirane bombe od 6 do 7 kilotona. Riječ je o relativno slaboj nuklearnoj eksploziji budući da je bomba bačena na Hirošimu u Drugom svjetskom ratu imala 20 kilotona.