Jučer ste uklonili paukovu mrežu u kutu dnevnog boravka, a već danas ste pronašli novu, na istom mjestu? Ako u posljednje vrijeme primjećujete veći broj pauka u svojem stanu ili kući, niste jedini. Iako su ova uglavnom bezopasna stvorenja s osam nogu, uobičajeni posjetitelji u mnogim domovima, to ne znači da morate naučiti živjeti s njima. Ne, ne mislimo odmah da ih morate početi ubijati - pauci mogu biti korisne životinje. Ipak, nikome nije ugodno susretati ih svaki dan, stoga treba pronaći rješenje kako ih spriječiti da ulaze u stambene prostore. Što ih uopće privlači? Dva su glavna motiva: zaklon i hrana. Naime, vaš dom tijekom zime postaje idealno utočište za pauke, gdje su uz lako dostupnu hranu, zaštićeni od vjetra, niskih temperatura i oborina. No, što napraviti kako bi ih se riješili? Postoje neke jednostavne metode, a koja su povoljna.

Određene biljke mogu zauvijek spriječiti paukove u vašoj kući. Stručnjaci iz američke tvrtke "Garden Buildings Direct" izjavili su da postoje biljke koje svojim jakim mirisom tjeraju pauke. Oni su menta lavanda. Pauci osjećaju one mirise koji su oštri i ne prijaju im, odnosno ti su im mirisi odbojni i jaki, prenosi Alo.

Iz narodne prakse

Postoje i prijedlozi iz narodne prakse – na primjer, stavljanje vate natopljene eteričnim uljem u male posudice uz prozore i vrata. U objavi na jednom hrvatskom forumu korisnica iz Zagreba navela je kako je upravo ta metoda . vata s uljem eukaliptusa postavljena kod balkonskih vrata - rezultirala potpunim nestajanjem paukova iz njenog stana.

Najbolje bi bilo ove biljke posaditi ili držati u posudama blizu prozora. Lako ih je uzgajati, ne treba im puno pažnje, samo ih povremeno zalijte. A imat ćete svježe začine za jela. Kao zamjenu možete koristiti i ulja od navedenih biljaka. Nekoliko kapi eteričnog ulja paprene metvice ili lavande nakapajte na komadić vate i stavite u kutove sobe. Za one koji imaju okućnicu preporučuje se sadnja eukaliptusa koji također ima jak miris.

Mentu možete posaditi u posudu i držati je na sunčanom mjestu u stanu. Osim toga, možete napraviti sprej od eteričnog ulja paprene metvice - dodajte 10 kapi u pola litre vode i poprskajte tamne kutove doma, terasu ili smočnicu. Ovaj sprej ne samo da odbija insekte, već i osvježava prostor, prenosi Krstarica.

Kako kesten može pomoći?

Protiv paukova se može boriti i pomoću - kestenja. Dovoljno je postaviti svježe plodove kestena po kutovima prostorija. Iako ova metoda nije znanstveno provjerena, tvrdi se da određene tvari iz kore kestena djeluju kao prirodni repelent.

Osim mirisa, i buka može imati ulogu u uklanjanju paukova. Tako se na forumima mogu pronaći svjedočanstva da je upravo puštanje glasne glazbe otjeralo paukove iz određenih prostorija. Premda ne postoje znanstveni dokazi koji bi potvrdili takav učinak, neki vlasnici stanova vjeruju da konstantne vibracije tjeraju pauke u mirnije dijelove zgrade ili ih motiviraju na napuštanje prostora.

Ono što vam sigurno može pomoći jest zatvaranje ulaznih točaka u stan - dovoljno je zabrtviti sitne pukotine u zidovima i okvire prozora i vrata, Ako pauk ne može lako ući ili pronaći zaklon, neće ostati dugo. Također, postavljanje mrežica na prozore dodatno otežava njihov ulazak.

Savjeti za uzgoj metvice

Ona voli sunce i redovito zalijevanje. Najbolje uspijeva u većim posudama jer se brzo širi. Zalijevajte je jednom dnevno ili svaka dva dana, najbolje ujutro. Ako počne venuti, provjerite ima li dovoljno svjetla i vode.

Što ako se ipak vrate?

Ipak, u mnogim slučajevima, pauci se vraćaju unatoč održavanju prostora. U takvim situacijama korisno je posegnuti za prirodnim repelentima, odnosno tvarima koje ne ubijaju pauke, već ih mirisom tjeraju na odlazak. Eterična ulja paprene metvice, eukaliptusa, lavande i čajevca pokazala su se izuzetno učinkovitima. U bočicu s raspršivačem dovoljno je uliti vodu i dodati desetak kapi odabranog ulja, a zatim tekućinu raspršiti uz rubove prozora, vrata, iza ormara i u kutove gdje se pauci najčešće zadržavaju.

Među prirodne repelente spada i ocat, osobito jabučni. Iako njegov miris nije osobito ugodan ni ljudima, pauci ga uistinu ne podnose. Pomiješan s vodom u jednakom omjeru, može se koristiti kao sprej ili kao sredstvo za čišćenje površina.