Papa Franjo ne poziva Ukrajinu da se preda, već na prekid vatre i hrabrost u pregovorima, izjavio je u nedjelju Matteo Bruni, ravnatelj Tiskovnog ureda Vatikana.

"Papa koristi izraz bijela zastava i uzvraća na dojam koji je sugerirao voditelj intervjua, kako bi ukazao na prekid neprijateljstava i primirje postignuto hrabrošću u pregovorima", rekao je Bruni o intervjuu pape Franje švicarskoj televiziji RTS koji će se emitirati kasnije u ožujku, a dio je objavljen u subotu.

"U drugim dijelovima intervjua, govoreći o drugoj situaciji sukoba, ali misleći na svaku ratnu situaciju, Papa je jasno rekao: 'Pregovori nikad nisu predaja'", dodao je.

"Papina nada jest i ostaje ono što stalno ponavlja ovih godina, a osvrnuo se i nedavno na to u povodu druge godišnjice sukoba: 'Dok obnavljam svoju vrlo duboku naklonost prema mučeničkom ukrajinskom narodu i molim za sve, posebno za brojne nevine žrtve, molim da se pronađe malo ljudskosti koja će omogućiti stvaranje uvjeta za diplomatsko rješenje u potrazi za pravednim i trajnim mirom '", zaključio je Bruni.

U intervjuu snimljenom prošli mjesec, Franjo je rekao što misli o onima koji kažu da bi Ukrajina trebala odustati jer nije uspjela odbiti ruske snage i drugima koji smatraju da bi se time dao legitimitet jačoj strani. Novinar je u svome pitanju upotrijebio termin "bijela zastava".

"To je jedno tumačenje, to je istina", rekao je Franjo, prema tekstualnim izvacima intervjua koji bi se trebao emitirati 20. ožujka.

"Riječ pregovaranje je hrabra riječ. Kad vidite da ste poraženi, da stvari ne idu najbolje, morate imati hrabrosti za pregovore", istaknuo je Franjo.

To je prvi put da je Franjo upotrijebio izraze poput "bijela zastava" ili "poražen" u razgovoru o ratu u Ukrajini, iako je i ranije govorio o potrebi pregovora.

Prošle godine, 87-godišnji Papa poslao je mirovnog izaslanika, talijanskog kardinala Mattea Zuppija na razgovore u Kijev, Moskvu i Washington.

"Netko će se možda osjećati posramljen", rekao je Franjo o pregovorima, "ali s koliko će mrtvih rat završiti"? Treba pregovarati na vrijeme, pronaći zemlju koja će biti posrednik", rekao je Franjo, spomenuvši Tursku među zemljama koje su ponudile posredničku ulogu.

"Nemojte se sramiti pregovora prije nego što se stvari pogoršaju", dodao je Franjo koji je poslao stotine apela za, kako kaže, "mučeničku Ukrajinu". Kad je upitan bi li on sam bio spreman posredovati, Franjo je odgovorio: "Tu sam".

Mirovni plan ukrajinskog predsjednika poziva na povlačenje ruske vojske iz svih dijelova Ukrajine i obnovu državnih granica. Kremlj je odbacio mirovne pregovore prema uvjetima Kijeva.

Ukrajinci bijesni - "Nitko ne pomišlja na predaju"

Kao što je i bilo za očekivati, Ukrajinci su na Papine riječi reagirali s razočaranjem, ali i bijesom. Jasno je, naime, da je rat započeo Vladimir Putin te je upravo on jedini krivac za sve žrtve u Ukrajini.

Uz to, dovoljno je pogledati ratne zločine koje su ruske snage počinile na okupiranim pa naknadno oslobođenim ukrajinskim mjestima, poput Buče i Irpina, da bi se shvatilo kakav je Putinov plan za "oslobođenu" Ukrajinu.

Papi je iz Ukrajine vrlo jasan odgovor stigao od Svjatoslava, poglavara Ukrajinske grkokatoličke crkve, koji je rekao da "nitko u Ukrajini ne bi nikad razmišljao o predaji".

Prilikom današnjeg posjeta New Yorku Svjatoslav je rekao: "Želim vam prenijeti poruku od naroda Ukrajine. Ukrajina je ranjena, ali nepokorena! Ukrajina je iscrpljena, ali je otporna i pobijedit će! Vjerujte mi, nitko ne pomišlja na predaju, pa ni tamo gdje se danas vode borbe."

"Poslušajte naše ljude u Hersonu, Zaporižji, Odesi, Harkivu, Sumiju.. Dođite u Ukrajinu i uvjerite se! Ako netko od vas ne vjeruje u pobjedu Ukrajine, ispovjedite se! Jer to znači da imamo malo povjerenja u živoga Boga koji je prisutan u tijelu ukrajinskog naroda", poručio je poglavar Ukrajinske grkokatoličke crkve.