U međuvremenu se štošta toga promijenilo, u brojnim nagradama cehova filmskih profesionalaca „Argo“ se nametnuo kao favorit, pa je Affleck čak dobio i najviše priznanje udruge američkih redatelja: kada glasači Američke akademije ne znaju cijeniti njegov trud, kolege iz struke valjda su kompetentniji.

U nedjelju navečer odjednom se ispostavilo da i Američka akademija smatra da je „Argo“ najbolji film godine, a „Lincoln“ je ispao najveći gubitnik.

Dobio je samo dva pozlaćena kipića, za najbolju mušku ulogu ( Daniel Day-Lewis) i scenografiju, a u odmjeravanju za Oscara za režiju Spielberga je porazio Ang Lee, kojem je to drugo takvo priznanje u karijeri (prvo je dobio za „Planinu Brokeback“).

Pokazalo se da Američka akademija cijeni redatelja „Schindlerove liste“ i „Spašavanja vojnika Ryana“, ali da mu u završnici suviše često uskraćuje priznanje.

Nijedan film nije dobio impozantan broj Oscara. Najviše ih je izborio „Pijev život“, ukupno četiri, što je i logično, jer je taj film u svjetskim kinima zaradio preko pola milijarde dolara, trostruko više od bilo kojeg drugog konkurenta. „Argo“ ih je dobio tri (uz onu za film, važna je i nagrada za najbolji adaptirani scenarij), kao i mjuzikl „Jadnici“ (Oscar za sporednu ulogu Anne Hathaway najviše će mu koristiti da privuče u kina još pokojeg gledatelja).

Kao i „Lincoln“, po dva Oscara dobili su „Odbjegli Django“ (nagrada za najbolji scenarij Quentinu Tarantinu i sporednu mušku ulogu Christophu Waltzu) i „Skyfall“, prvi film o Jamesu Bondu koji se zakitio s toliko nagrada. U potonjoj grupi najbolje je prošao Tarantinov film, jer njegovi Oscari imaju najveću težinu.

Daniel Day-Lewis prvi je glumac u povijesti Oscara koji je izborio tri nagrade za glavne uloge (osim „Lincolna“ i za „Moje lijevo stopalo“ i „Bit će krvi“). Jack Nicholson ima ih također tri, ali za dvije glavne i jednu sporednu ulogu.

Prema očekivanjima, Oscara za najbolji strani film dobio je austrijski „Ljubav“ Michaela Hanekea.