Opasnost od terorističkih napada raste u BiH, upozorilo je Ministarstvo obrane Austrije u svom novom izvještaju o aktualnom sigurnosnom stanju. U tom dokumentu navodi se da osobe iz ekstremnog terorističkog kruga osnivaju u BiH tajne islamističke centre i mjesta gdje se regrutiraju borci Islamske države, pišu Nezavisne novine.

"Kako raste vojni pritisak na Islamsku državu u Siriji i Iraku, tako raste i vjerojatnoća terorističkih napada od strane simpatizera te terorističke organizacije, kako na zapadnom Balkanu, tako i u cijeloj EU", upozoravaju analitičari Ministarstva obrane Austrije.

Ministarstvo obrane Austrije smatra da zapadni Balkan predstavlja područje za regrutaciju i logističke baze za džihadiste u Europi, a posebno se ističe zabrinutost u vezi sa stanjem u BiH.

"Problem islamizma na zapadnom Balkanu reflektira se zbog povezanosti s dijasporom direktno na prostor EU. Na Kosovu se situacija smirila nakon uhićenja selefijskih vođa, dok u BiH raste opasnost od terorističkih napada", piše u izvještaju Ministarstva obrane Austrije, a koji je objavio austrijski list "Heute".

Osvrćući se na ovaj izvještaj, stručnjaci napominju da on dolazi iz države koja ima institucije koje pažljivo prate kretanja u radikalnim strukturama, s ciljem da se spriječi svaki teroristički čin.

"To je izvještaj koji bi trebale ozbiljno shvatiti i institucije BiH, a kojima je u nadležnosti sisurnost.

A i bez tog izvještaja, dovoljno se podsjetiti koliko se sa sirijskog ratišta vratilo dobrovoljaca koji su se borili za odrede Islamske države i Al Qaede, dvije najpoznatije terorističke organizacije", navodi Predrag Ćeranić, stručnjak za sigurnosna pitanja.

On napominje da, nažalost, u BiH postoji infrastruktura koja bi mogla izvesti teroristički napad u bilo kojoj europskoj zemlji.

S druge strane, Aleksandar Radić, vojni analitičar, ukazuje na drugi problem, te ističe da mi na Balkanu trebamo pogledati gdje se nalazimo, jer su, kako tvrdi, ispunjeni mnogi elementi potrebni za konflikte na prostoru bivše Jugoslavije.

On smatra da huškanje na sukobe može potaknuti i radikalne islamiste na djelovanje. "Oni su ekstremna situacija zbivanja na terenu", naveo je Radić.

Podsjetimo, prema dostupnim podacima, na ratištima u Siriji i Iraku trenutno je više od 100 bh. državljana, a u dosadašnjih sukobima ih je poginulo oko 50. Uglavnom je riječ o pripadnicima Islamske države ili neke druge terorističke organizacije, čijih se nekoliko desetina boraca već vratilo u BiH. Inače, Austrija je na zapadnom Balkanu prisutna sa skoro 800 vojnika - 325 u misiji EUFOR u BiH i 465 u misiji KFOR na Kosovu.