Na sudskom ročištu, 451 dan od aktiviranja lex Agrokora, vjerovnici s ukupno 80,2 posto ukupnih tražbina (27 milijardi kuna) glasali su za nagodbu vjerovnika.

Sutkinja je kazala kako će možda već u četvrtak Trgovački sud donijeti rješenje kojim će potvrditi zakonitost nagodbe vjerovnika, a nakon toga slijede žalbe Visokom trgovačkom sudu koje moraju podnijeti u roku od osam dana nakon sto rješenje bude na oglasnoj ploči 8 dana. Tek nakon dovršetka žalbenog postupka nagodba će postati pravomoćna, prenose hrvatski mediji.

Zbog velikog broja vjerovnika i tražbina glasanje se nije provodilo dizanjem ruke, nego uz pomoć za tu svrhu kreirane mobilne aplikacije koju je razvila Agrokorova kompanija, piše Hina.

 Planira se da će proces implementacije nagodbe trajati između tri i četiri mjeseca.

Agrokorovi vjerovnici izglasali su nagodbu, za koju su glasovali vjerovnici s 80,2 posto ukupnih tražbina. Za nagodbu u Agrokoru tako su glasovali vjerovnici s 27,08 milijardi kuna tražbina od ukupnog iznosa od 33,75 milijardi kuna.

Sada svi prisutni vjerovnici moraju potpisati zapisnik, čime je ročište gotovo.  Sutkinja Nevenka Siladi Rstić najavila je da bi već u četvrtak Trgovački sud mogao donijeti rješenje kojim će potvrditi zakonitost nagodbe vjerovnika.

Tko je imao pravo glasa

Na ročištu su pravo glasa imali vjerovnici s ukupno 33,7 milijardi kuna tražbina, od čega je na ročištu u Ciboni prisutno oko 450 predstavnika vjerovnika s tražbinama ukupno vrijednim 31,86 milijardi kuna.

Predstavnici vjerovnika su nešto prije 14 sati izglasali da svi prisutni vjerovnici s osporenim tražbinama također imaju pravo glasa o nagodbi.

Nakon što je u stanci točno izračunato koliko će vjerovnika i s koliko tražbina imati pravo glasa, sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu Nevenka Siladi Rstić je izvijestila da su vjerovnici s ukupno 8,43 milijarde kuna osporenih tražbina također dobili pravo glasa.

Taj iznos pribrojen je ranijem ukupnom iznosu nenamirenih tražbina s pravom glasa u iznosu od 25,3 milijarde kuna te tako pravo glasa imaju predstavnici vjerovnika s ukupno 33,75 milijardi kuna odnosno 2.978 vjerovnika.

Od tog ukupnog iznosa tražbina, 66,7 posto je potrebno da bi nagodba bila izglasana.

Adris grupa je, nakon izglasavanja nagodbe u Agrokoru, priopćila da ostaje kod svojih ranije izloženih argumenata zbog kojih nije podržala nagodbu te da će ustrajati u zaštiti svojih interesa.

Kad je krenulo ročište izvanredni povjerenik Fabris Peruško dao je svoj prijedlog koje će od osporenih tražbina biti priznate. O tome su trebali glasati vjerovnici i onda je tu njegovu odluku trebao prihvatiti Trgovački sud. Ta procedura se morala poštivati.

2 milijarde  tražbina nije se pojavilo na ročištu

Zanimljivo je da se od kompletnog iznosa tražbina, dugova koji nisu podmireni,  gotovo 2 milijarde nije pojavilo na ročištu. Devedeset i tri posto tražbina se pojavilo, a 7% ovdje nije zastupljeno.

Sutkinja je iskazala nezadovoljstvo zato što izvanredni povjerenik Peruško nije dostavio detaljan plan, broj i imena ljudi koji imaju pravo glasovati. Te se podatke po njoj tajilo.

Iz Zagrebačkog holdinga dali su primjedbu zbog činjenice da je u popis isplaćenih sredstava bilo uneseno 19,2 milijuna kuna za koje tvrde da nikad nisu isplaćeni.

Bile su primjedbe Erste banke, a i one taktičke prirode od Adris grupe, odnosno njegove odvjetnice te odvjetnika Ivice Todorića.

Zbog velikog broja vjerovnika i tražbina glasanje se nije provodilo dizanjem ruke, nego uz pomoć za tu svrhu kreirane mobilne aplikacije koju je razvila Agrokorova kompanija m-Start "m2voting".

Planira se da će proces implementacije nagodbe trajati između tri i četiri mjeseca.

Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, poznatiji kao 'lex Agrokor' donesen je 6. travnja prošle godine. Cilj je zakona postići nagodbu među vjerovnicima o budućnosti poslovanja društva tako da može nastaviti poslovati na održiv i stabilan način.

Očekivan ishod

Predstavnica dobavljača u privremenom vjerovničkom vijeću Agrokora Marica Vidaković izjavila je u srijedu kako je ishod glasovanja o nagodbi za dobavljače očekivan te kako nakon izglasavanja nagodbe slijedi zahtjevna faza njene primjene.

Agrokorovi vjerovnici u srijedu su izglasali nagodbu, za koju su glasovali vjerovnici s 80,2 posto ukupnih tražbina.

Očekivala sam ovaj postotak, jer kroz punomoći koje smo dobili u udruzi mogli smo predvidjeti koji će biti rezultat, rekla je Vidaković u izjavi za novinare nakon što su vjerovnici na sudskom ročištu izglasali nagodbu u sklopu izvanredne uprave u Agrokoru.

Upitana kakva su njezina očekivanja za dalje, odgovorila je da je završena dosta naporna faza, a slijedi vrlo značajna faza implementacije, kako bi se provelo ono što je dogovoreno, bilo da je riječ o naplati graničnog duga ili zastupljenosti na Konzumovim policama što je, kako je rekla, dobavljačima vrlo važno.

Oporavak bitan

"Važne su nam i proizvodne kompanije, jer je to naš domaći proizvod pa nam je oporavak itekako bitan", rekla je Vidaković.

Na pitanje kakav odnos snaga očekuje u budućem vlasništvu odnosno jesu li dobavljači zainteresirani za povećanje svoga udjela u Agrokorovim kompanijama, odgovorila je kako se do sada uvijek razgovaralo o tome da se te kompanije najprije osposobe i tržišno podignu te da će o svemu presuditi ponuda i potražnja tj. tržište.

Na pitanje je li ju strah da novi vlasnici neće potencijalno poštovati sve elemente ugovora koji su postigli s dobavljačima, odvratila je kako u to ne vjeruje, ali da dobavljači i u tom slučaju imaju osigurane mehanizme zaštite svojih interesa.

"Nagodba je čak predvidjela i to da se za potencijalnu prodaju Konzuma mora dobiti suglasnost dobavljača", rekla je i dodala kako se "apsolutno ne boji jer su previsoke i preriskantne mjere koje bi dobavljači poduzeli ako se ne bi ispunilo ono što je dogovoreno.

Istaknula je pri tome da su dogovoreni tržišni udjeli u Konzumu za idućih pet godina.

Upitana smatra li da bi bilo dobro kada bi Agrokor što duže ostao jedna funkcionalna cjelina te strahuje li od prodaje pojedinih njegovih dijelova, odvratila je da o tome nije moguće odlučiti jednostrano te da će se čak i za upravljanje kompanijom morati postići konsenzus.

Neće biti lako

Na opasku da to neće biti lako, uzvratila je kako mnogi nisu vjerovali ni da će biti izglasana nagodba. "Interesi su nešto što spaja ili razdvaja, a ja mislim da će u ovom slučaju spojiti", rekla je Vidaković.

Naglasila je kako smatra da u ovom trenutku Agrokor svakako treba ostati jedinstven sustav. Ponovila je kako slijedi najzahtjevnija dionica, u kojoj slijedi prijenos poslovnih cjelina i imovine na novo društvo.

Upitana za poruku Adrisu, koji nije glasao za nagodbu, odgovorila je kako su oni "dragi kolege" i "dragi dobavljači" koji su svoje interese odlučili braniti na drukčiji način te kako misli da "oni najbolje znaju što je za njih dobro".