Koalicija za slobodne i poštene izbore "Pod lupom" na online press konferenciji predstavila je ključne nalaze dugoročnih promatranja Lokalnih izbora 2020., koji se odnose na rad lokalne izborne administracije, zabilježene izborne nepravilnosti i prijevare i tijek izborne kampanje u razdoblju od 7. rujna do 25. listopada 2020. godine.   

Projekt manadžer Koalicije "Pod lupom" Dario Jovanović izjavio je da su posmatrači Koalicije u navedenom razdoblju zabilježili ukupno 880 izbornih nepravilnosti. 

"Najveći broj odnosi se na preuranjenu, zakonom zabranjenu izbornu kampanju. Koliciji su prijavljena 242 ovakva slučaja u 65 općina i gradova. Odmah iza slijedi rad državnih službenika u izbornoj kampanji sa 117 slučajeva u 41 općini i gradu te zlouporaba javnih resursa u 101 slučaju u 45 općina i gradova u BiH", kazao je Jovanović. 

Navodi da po broju slučajeva izbornih nepravilnosti slijedi 59 slučaja zlouporabe osobnih podataka, 50 slučajeva trgovine mjestima u biračkim odborima, 50 slučajeva pristrasnog izvještavanja medija, te 43 slučaja pritiska na birače i kupovine glasova u 29 općina i gradova u BiH.

"Promatrači koalicije "Pod lupom" zabilježili su 32 slučaja izazivanja, etničke, vjerske ili druge  netrpeljivosti i govora mržnje, dok su u sedam općina zabilježne veće prijave ili odjeve birača što može upućivati na izborni inženjering", kazao je Jovanović. 

Glasnogovornik Koalicije "Pod lupom" Hasan Kamenjaković iznio je  neke od ključnih rezultata promatranja koji se odnose na rad izborne administracije i lokalnih izbornih povjerenstava. Navodi da posmatrači na terenu prate 143 lokalne izborna povjerenstva, koje su u razdoblju od 7. rujna do 25. listopada održale su najmanje 768 sjednica.

"Dva lokalna izborna povjerenstva rade u nepotpunom sastavu, iako je do izbora ostalo dva tjedna, u Pelagićevu i Vukosavlju. U šest lokalnih izbornih povjerenstava navode da nemaju adekvatne uvjete za rad - Bihać, Istočno Novo Sarajevo, Ribnik, Sanski Most, Višegrad i Vukosavlje. U 13 izbornih lokalnih povjerenstava ne poštivaju se odredbe zakona koji se odnose na ravnopravnost spolova. Zabrinjava da se rokovi predviđeni izbornim kalendarom Središnjeg izbornog povjerenstva krše od strane lokalnih izbornih povjerenstava kako se približavamo izbornom dan", kazao je Kamenjaković.   

Navodi da centar za birački popis nije dostupan građanima u Ključu, da lokalna izborna povjerenstva u Bosanskom Grahovu, Laktašima i Stocu nisu donijela odluku o imenovanju članova biračkih odbora do 16. listopada, da u najmanje 18 gradova i općina u BiH lokalna povjerenstva nisu objavila imena članova biračkih odbora s pripadnošću političkom subjektu te da obuka za članove biračkih odbora još uvijek nisu započela u čak 88 općina i gradova, iako je rok do 8. studenog. 

Koalicija za slobodne i poštene izbore već dugi niz godina provodi projekte koji imaju za cilj građansko i nestranačko promatranje izbora. Ove godine Koalicija aktivnosti relizira kroz step projekat, koji finacira Europska unija, a sufinanciraju s Vladom SAD i OESS misijom u BiH.

Koalicija "Pod lupom", zajedno s 85 organizacija civinlog društva i neformalnih grupa ima 100 dugoročnih promatrača izbora u svim općinama i gradovima, te Brčko distriktu u BiH. Zajedno rade na promatranju rada lokalnih povjerenstava i poštivanja rokova propisanih izbornim kalendarom, evidentiranju i prijavi izbornih nepravilnosti i prijevara, promatranju izborne kampanje i medijskog izvještavanja te pripremi promatrača izbornog dana.