Kada je njemačka policija nedavno na autocesti zaustavila 51-godišnjeg Crnogorca, Vlatka V., kazao im je da ide u Pariz i da mu je želja popeti se na Eiffelov toranj. No, ipak su odlučili pretražiti njegov automobil gdje su pronašli nekoliko kalašnjikova, ručne granate, pištolj i 200 grama eksploziva. Uhićen je osam dana prije napada u Parizu, a još uvijek nije utvrđena njegova povezanost s teroristima Islamske države koji su 13. studenog u francuskoj prijestolnici ubili 130 a ranili više od 350 osoba.

Kako god, ovaj slučaj oslikava ono što stručnjaci za sigurnost zovu 'ant trade', odnosno krijumčarenje oružja kojim se naoružavaju kriminalci a sada i teroristi širom Europe.

'Zovemo to 'ant trade' jer puno pojedinaca šverca po jedan komad oružja. Ne rade s velikim pošiljkama. No, ako takvih krijumčara ima puno, ako je mravlja kolona dovoljno duga, onda je i opskrba crnog tržišta, odnosno zadovoljavanje potražnje, dobra', pojašnjava An Vranckx, stručnjak za sigurnost koji prati svjetsko crno tržište ručnog vatrenog oružja.

'Mravima' se pogotovo nije teško kretati unutar Schengenske zone bez granica. Ipak, do nje treba doći jer se većina oružja u Europu krijumčari iz zemalja bivše Jugoslavije, ali i Bugarske i Ukrajine koje su se za sovjetske ere naoružavale za rat sa NATO-om. Procjenjuje se da je u Srbiji i BiH nakon rata ostalo dva milijuna komada oružja u privatnim rukama, a s Crnom Gorom je isti slučaj, piše Telegraph.

Napadi u Parizu počinjeni su kalašnjikovima, koji su kao i sve automatsko oružje u EU zabranjeni. No, na crnom tržištu Bruxellesa, iz kojeg su teroristi krenuli u smrtonosni pohod, kalašnjikov se može nabaviti za 7500 kuna. Sve je više kriminalaca koji oružje pa i kalašnjikove kupuju na internetu zbog čega je lani u Francuskoj uhićeno 57 osoba. Kalašnjikovi su bili najčešće oružje u obračunima bandi i mafijaškim ubojstvima u proteklih pet godina.

Trag oružja kojim je počinjen napad na satirički list Charlie Hebdo odvele su istražitelje do Slovačke, no ne do nekog krijumčara iz podzemlja nego do legalne trgovine oružjem. Doduše, onim koje bi trebalo služiti kao rekviziti za snimanje filmova ili pak za privatne zbirke. No, transformacija takvog oružja u ono pravo, ubilačko, prilično je jednostavna, kažu stručnjaci.
Nakon terorističkih napada u Europi postalo je jasno da su teroristi povezani s kriminalnim podzemljem Europe. No, stručnjaci tvrde da 'mravi trgovci oružjem' stižu i izvan granica Europe, s ISIS-ovih teritorija u Siriji i Iraku preko Turske.

'Ako možete prenijeti drogu preko granice, možete i kalašnjikov. Ne možemo puno napraviti osim da obavještajna zajednica dobro radi svoj posao', zaključuje britanski stručnjak za oružje David Dyson.