Novo istraživanje pokazuje da osobe koje piju kavu ujutro imaju manji rizik od smrti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima u odnosu na one koji kavu konzumiraju tijekom cijelog dana.

Manji rizik za one koji kavu piju ujutro

Vrijeme kada konzumiramo kavu moglo bi imati značajan utjecaj na zdravlje srca, pokazuje novo istraživanje objavljeno u European Heart Journalu. Znanstvenici su otkrili da osobe koje piju kavu u jutarnjim satima imaju manji rizik od smrti povezanih s kardiovaskularnim bolestima u usporedbi s onima koji piju kavu tijekom cijelog dana.

"Ovo istraživanje nam ne govori zašto ispijanje kave ujutro smanjuje rizik od smrti od kardiovaskularnih bolesti," objasnio je vodeći autor studije dr. Lu Qi, direktor Centra za istraživanje pretilosti na Sveučilištu Tulane.

"Jedno od mogućih objašnjenja je da konzumacija kave u poslijepodnevnim ili večernjim satima može poremetiti cirkadijalni ritam, naš 24-satni biološki ciklus, kao i razine hormona poput melatonina. To pak može utjecati na čimbenike rizika za srčane bolesti, poput upala i krvnog tlaka," dodao je.

Potrebna daljnja istraživanja

U analizu je bilo uključeno više od 40.000 odraslih Amerikanaca, a sudionici su praćeni gotovo deset godina. Pokazalo se da su jutarnji kavopije imali 16 % manji rizik od smrti općenito, te 31 % manji rizik od smrti povezanih sa srčanim bolestima. Kod osoba koje su kavu pile tijekom cijelog dana takav učinak nije zabilježen.

Profesor Thomas F. Luscher ističe da je moguće kako kava u večernjim satima remeti san i potiskuje melatonin, hormon koji pomaže pri uspavljivanju.

Dr. Qi zaključuje kako su potrebna dodatna klinička istraživanja kako bi se utvrdilo može li promjena vremena konzumacije kave zaista imati mjerljiv učinak na zdravlje.