Europski lideri prihvatili su sporazum o izlasku Velike Britanije iz Europske unije. Čelnici 27 zemalja članica Europske unije potvrdili su u nedjelju na izvanrednom summitu u Bruxellesu sporazum o razdruživanju i političku deklaraciju o budućim odnosima između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva, objavio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Odmah po usvajanju zaključaka, sastanku čelnika 27 zemalja Unije pridružila se britanska premijerka Theresa May.

"Europsko vijeće je podržalo sporazum o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske iz Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju", rekao je Tusk.

"Temeljem toga, Europsko vijeće poziva Komisiju, Europski parlament i Vijeće da poduzmu potrebne korake kako bi sporazum stupio na snagu 30. ožujka 2019. godine da bi se osiguralo uređeno povlačenje", dodao je.

Prihvaćanje sporazuma komentirao je i prvi čovjek Europske komisije Jean-Claude Juncker, koji je rekao: "Ovo nije trenutak za slavlje, ovo je tužan i tragičan trenutak."

Na pitanje ruskih novinara da komentira neke optužbe da je Rusija organizirala Brexit, Juncker je kratko odgovorio da je "Britanija donijela tu odluku, a ne Rusija".

Europsko vijeće odobrilo je političku deklaraciju koja uspostavlja okvir za buduće odnose između EU-a i UK-a. U zaključcima summita navodi se da vijeće potvrđuje odlučnost Unije da s UK-om ima što je moguće tješnje partnerstvo u budućnosti u skladu s političkom deklaracijom.

Pristup Unije i dalje će biti određen stajalištima i načelima koji su utvrđeni u ranije donesenim smjernicama, a vijeće će se trajno baviti tim pitanjem, rekli su europski čelnici. Zahvalili su glavnom europskom pregovaraču Michelu Barnieru na "neumornim naporima i doprinosu za održanje jedinstva 27 članica EU-a kroz proces pregovora o izlasku UK-a iz Europske unije", stoji u zaključcima.

Nakon summita EU-a slijedi najteži dio - britanska premijerka treba osigurati većinu u britanskom parlamentu, što je u ovom trenutku krajnje neizvjesno.

Čelnica male sjevernoirske stranke, Demokratske unionističke stranke (DUP) Arlene Foster, koja vladajućim konzervativcima osigurava tanku većinu u britanskom parlamentu, izjavila je da neće moći podržati sporazum o razdruživanju u obliku u kojem je dogovoren.

Isto tako, dio članova vladajuće Konzervativne stranke nije zadovoljan postignutim sporazumom - dio konzervativaca želi tješnje veze s EU-om, a dio njih želi potpuni raskid, koji bi po njima omogućio zemlji da samostalno vodi svoju trgovinsku politiku.