Kineski su znanstvenici otkrili ogromni skriveni ocean ispod jednog od najsuših mjesta na Zemlji.
Tarimski bazen u sjeverozapadnom Xinjiangu, Kina, jedno je od najsuših mjesta na našem planetu, ali ogromne količine slane vode ispod njega mogle bi biti 10 puta veće od količine vode u svih pet Velikih jezera u SAD-u.

“Radi se o zastrašujućoj količini vode”, rekao je profesor Li Yan, koji je vodio proučavanje na xinjianškom Institutu za ekologiju i zemljopis Kineske akademije znanosti.

“Ljudi se nikada prije nisu usudili zamisliti toliko puno vode pod pijeskom. Možda će se morati promijeniti naša definicija pustinje”, dodao je profesor.

Znanstvenici već duže vrijeme sumnjaju da velike količine vode otopljene s obližnjih planina ‘cure’ ispod bazena, ali točna količina vode je bila nepoznata.

Slučajno otkriće

Lijev tim došao je do otkrića sasvim slučajno. U stvari su tražili ugljik dioksid koji se apsorbira u određenim područjima, kao što su šume i oceani.

Znanstvenici proučavaju te nakupine ugljika da bi bolje razumjeli mijenjanje klime.
Prije otprilike 10 godina, istraživački tim otkrio je da ugljikov dioksid nestaje u bazenu već puno desetljeće, ali nije mogao razumjeti zašto.

Nakon mjerenja količine ugljikovog dioksida iz uzoraka sa gotovo 200 pustinjskih lokacija i usporedbe s ugljikovim dioksidom iz rastopljene vode, mogli su izračunati koliko je vode oteklo u bazen.

Nitko ne zna koliko zapravo ima vode

“Naša procjena dosta je konzervativna. Stvarna količina vode mogla bi biti puno veća”, izjavio je Li.

Tim će sada raditi s drugim znanstvenicima da ispita postoje li podzemni oceani i ispod drugih pustinja.

Li je rekao kako je vjerojatno da će se velike količine vode pronaći ispod pustinja, s obzirom da bi se količina ugljika koje potencijalno drže mogla računati u bilijunima tona – što je upravo količina ugljika koji ‘nedostaje’ na planetu.