Prije nešto više od godinu dana naslovnice medija, osim lokalnog radija, vrvjele su informacijom o negativnom revizorskom izvješću za općinu Prozor.

Taj dokument koji ukazuje na malverzacije načelnika i njegovih pomoćnika, nikako ne smijemo zaboraviti, radi istine i informiranja građana, koji imaju pravo znati kako se troše proračunski novci. Prema Zakonu reviziji FBiH revizorsko mišljenje može biti pozitivno, mišljenje s rezervom, suzdržanost od mišljenja, negativno mišljenje. Negativno mišljenje je pokazatelj malverzacija, nepoštivanja zakona i pljačke i ono se iskazuje kada je revizor siguran u nepravilnost poslovanja subjekta koji je predmet analize.

U Izvješću se između ostalog navodi da "financijska izvješća Općine ne prikazuju istinito i objektivno po svim bitnim pitanjima stanje imovine i obveza na dan 31.12.2010. godine ".

Ovdje ćemo izdvojiti samo neke od mnogobrojnih nepravilnosti na koje upozorava ovaj dokument. Npr. 31.12.2010. Proračun Općine bilježi suficit-višak novca u iznosu od 696.421 KM, i prema Zakonu su se trebali dati prijedlozi za upotrebu toga novca za sljedeću godinu, što nije učinjeno, pa stoga ostaje realno pitanje gdje završilo skoro 700 tisuća maraka proračunskog novca iz 2010. godine.

Vrlo sumnjivo je nezakonito knjiženje grantova dobivenih sa viših nivoa vlasti u vrijednosti od oko 800.000 maraka, za što je dana sljedeća preporuka: "primljene grantove za tekuće potpore, projekte ili programe knjigovodstveno evidentirati u skladu sa Pravilnikom o knjigovodstvu proračuna u Federaciji BiH." Čudno, ako znamo da je jedan od pomoćnika načelnika između ostalog i ovlašteni revizor gosp.Josip Juričić, a prema ovome isti ne poznaje ni osnovna načela računovodstava. A možda i nije u pitanju ne znanje nego pranje.

Nepravilno su, također, su evidentirane plaće, doprinosi i dodaci djelatnika općine, što čudi ako se zna da su pomoćnici načelnika "nenadmašni" stručnjaci za ekonomske, građevinske i komunalne poslove, a ne smije se izostaviti ni "stručnost" samog načelnika koju plaćamo 2.737, 00 KM bez minulog staža, toplog obroka i ostalih dodataka.

Nadalje, u Izvješću stoji da se na reprezentaciju u 2010. godini potrošilo 44. 692 KM čime je utrošeno za 15 % više od planiranog. A još gore je što računi kojima se ovaj iznos pravdao nemaju specifikaciju, što nesumnjivo, znači da se i ovdje radilo o pranju novca.

Kada načelnik jede, pije, telefonira i troši na gorivo tada se plan premašuje, a kada su u pitanju kapitalne investicije tada se troši manje od plana, tako da je za izgradnju vodovoda Gornja Rama utrošeno 35 % manje od planiranog.

Međutim, najočitija malverzacija i najveći "zalogaj" je rekonstrukcija gradskog stadiona koja je koštala 570.000 KM. I ovdje je, prema revizorskom izvješću, zaobiđen Zakon. Pa tako općinski "stručnjaci" evidentiraju da su iznos od 570.000 prebacili JKP "Vodograd", ali kad su revizori malo dublje zagrebali shvatili su da su ta sredstva prebačena direktno izvođaču radova, umjesto na račun Vodograda što jasno kaže dio izvješća koji citiramo "Općina nije prebacila sredstva granta JKP „Vodograd „ koji je korisnik granta i vlasnik stadiona. Općina je odabrala dobavljača na tenderu i direktno vršila plaćanje dobavljaču po obračunskim situacijama. " Što se ovim zaobilaženjem Zakona htjelo postići ostavljamo čitateljima na zaključak.

Možemo biti sigurni da općinska "četvorka" prema svemu sudeći nikako ne voli jednu stvar, a to je ZAKON. Zaobilaze ga gdje je god to moguće, pa tako i kad su u pitanju Javne nabavke, za koje se zna da su najvjerniji pokazatelj transparentnosti/netransparentnosti potrošnje proračunskog novca.U prilog ovoga ponovno citiramo dio Izvješća "tender za odabir dobavljača za rekonstrukciju ceste R-418 Prozor-Varvara od P-74 do P-78 + 25m nije proveden u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH. Isti je urađen putem konkurentskog postupka iako vrijednost sklopljenog ugovora sa anexom (137.589 KM ) premašuje domaći vrijednosni razred zbog čega su se trebala primjenjivati Pravila utvrđena u Poglavlju II Zakona o javnim nabavkama."

Zazor od Zakona četvorke vidi se i iz sljedećeg citata revizorskog izvješća "nisu u skladu sa člankom 40. Zakona o javnim nabavkama BiH, niti za jednu izvršenu nabavku objavljivali obavijesti o dodjeli ugovora sa odabranim dobavljačima ." Pa zašto bi građani morali znati sa kime općina posluje i zašto bi Načelnik morao građanima polagati račune, oni su ga birali i znaju da je "poštenjačina", a o trojici pomoćnika samo riječi hvale. To su ugledni ramski "stručnjaci" za nelegalnu privatizaciju, za nabavku, za rasprodaju općinske imovine, za nadzor, za sukob interasa, za ratno profiterstvo. Pa ljudi su u tim poslovima od vremena komunizma i imaju veliku iskustvo. Kako nas onda može čuditi da ni nakon ovakvog Izvješća nisu završili u zatvoru. Naravno, nakon što su ih revizori "prokužili" oni su svu krivicu prebacili na djelatnike općine koji, ako nisu Načelnikovi doušnici, ne smiju ni disati, a kamoli nešto uraditi.

Daljnja analiza Izvještaja uzela bi mnogo stranica ovog članka, ali svakako preporuka da ga pročitate jer vrijedi pažnje. Toliko malverzacija za jednu godinu mogu napraviti samo oni koji u takvim stvarima imaju ogromnog iskustava, a sve pod sloganom ZA NAROD SVOJ. Usudimo li se pomisliti kakvo je stanje danas, nakon tri godine???

HSPBiH-HSS S.Radić - Hrvatska koalicija

Plaćena vijest!