Jesu li opasniji GMO ili herbicidi i pesticidi koje svakodnevno unosimo u zemljište, poljoprivredne proizvode i vlastite organizme? Stručnjaci nisu složni u mišljenju o GMO na koje smo, čini se, osuđeni u budućnosti.

U Bosni i Hercegovini je zabranjeno uzgajati GMO (genetski modificirane organizme). Ipak, hrana sa GMO može se uvoziti. Time se samo djelomično poštuje EU standard u toj oblasti, umanjen za obveznu deklaraciju o prisustvu GMO u određenom proizvodu. U semberijskoj ravnici, na sjeveroistoku BiH, već godinama se stotine hektara siju GMO, uglavnom sojom. Na taj problem su prije dvije godine upozorili iz APUS, Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije. Ništa se u međuvremenu nije promijenilo.

Nekontrolirana upotreba pesticida i herbicida

Proizvodnja organske, zdrave ili tzv. bio hrane, tvrde proizvođači, skupa je i neprofitabilna zbog neuređenog tržišta. Manje, ali kvalitetnije prinose nema tko skuplje platiti. Ukoliko nemate vremena ni prostora za vlastiti vrt, baštu ili bašču, osuđeni ste na voće i povrće proizvedeno, uglavnom, u nekontroliranim uvjetima.

„GMO u BiH ne smijemo proizvoditi, a možemo uvoziti hranu za životinje i ljude u kojima su GMO. To je stvar uvozničkog lobija koji je ovoj pojavi otvorio vrata. Proizvođači sjemenskog materijala imaju konvencionalno sjeme koje se kod nas koristi, a stiže li GMO sjeme na naše prostore, to je teško utvrditi bez adekvatne kontrole uvoza," kaže Risto Arsenović, magistar poljoprivrede i stručni koordinator u APUS. Tvrdi da je bitno postići i kontrolirati zdravstvenu ispravnost hrane koja se nudi tržištu.

„U plasteničkoj proizvodnji postižemo kvalitet, ali nas u proizvodnji opterećuje visoka cijena repromaterijala, vještačkog đubriva, folija i svega ostaloga. Na otvorenom prostoru najveći problem je nekontrolirana upotreba pesticida, unos teških metala u zemljište. To je jako opasno za zdravlje ljudi, a stručne službe za pružanje usluga u poljoprivredi ne rade ništa. Oni trebaju izaći na teren i utvrditi što i koliko treba koristiti. S druge strane, proizvodnja je skupa, a poticaji politizirani. Politika je ušla u sve pore društva, a o nama proizvođačima nitko ne brine", kaže Arsenović za Deutsche Welle i dodaje da ne postoji uređeno tržište u BiH, da na nivou entiteta i države nadležna ministarstva i gospodarske komore ništa ne rade.

Veliki igrači

Amerikanac Jeffrey Smith je GMO stručnjak i autor bestselera „Sjeme obmane" i „Genetički rulet. Njegova neprofitna fondacija „Odgovorna tehnologija" („Responsible Technology") godinama upozorava na opasnost od GMO.

On tvrdi da je znanost dala odgovore na pitanje je li GMO hrana sigurna. Ti odgovori nisu ono što nam industrija govori, a profit je jedan od razloga. „Da je industrija slušala prave rezultate znanosti, genetsko izmanipulirano sjeme nikad ne bi bilo zasađeno i GMO hrana bi bila zabranjena širom svijeta," kazao je Smith u jednom od svojih medijskih nastupa i podsjetio da su znsntveni eksperimenti utvrdili da GMO izazivaju neplodnost, probleme imunološkog i probavnog sustava, oštećenost organa, poremećenu regulaciju kolesterola i inzulina i ubrzano starenje.

Smith tako upozorava da smo svjedoci najvećeg eksperimenta sa hranom u povijesti kojim rukovode „veliki igrači". Cilj svega je, tvrdi on, preuzimanje kontrole nad proizvodnjom hrane u cijelom svijetu u kojem bi za 20 godina 100% komercijalnog sjemenja bilo genetski modificirano i patentirano.

"Četiri glavna usjeva su soja, kukuruz, pamuk i uljana repica. Genetski modificirana soja i kukuruz imaju mnogo derivata, kao što su sojin lecitin i kukuruzni sirup koji se koriste za proizvodnju biljnog ulja, a za to se koristi i canola, uljana repica. Osobito soja i kukuruz imaju derivate koji se koriste za proizvodnju velikog dijela hrane, pa 70 posto hrane koju danas jedu Amerikanci sadrži neke genetski modificirane sastojke," kazao je Smith u jednom od svojih medijskih istupa zaključivši: „Riječ je o ogromnom eksperimentu. To zapravo i nije pravi eksperiment jer se svaki eksperiment provodi pod kontrolom i nadzire. U ovom slučaju dajemo ljudima tu hranu bez ikakve kontrole i nadzora. Možda je došlo do velikih promjena u fiziologiji i ozbiljnih zdravstvenih problema, ali oni nisu dovoljno istraženi."

GMO je budućnost

Stevan Mesarović, predstavnik za Balkan norveške tvrtke „Yara", najvećeg svjetskog proizvođača mineralnih đubriva zna da u BiH stiže sjeme merkantilne soje koje se, umjesto da ide za stočnu hranu, sije na poljima. Podsjeća da je tako već odavno u svijetu, ali ne i u Europskoj uniji, gdje čak i proizvodi koji imaju GMO moraju biti posebno označeni.

„Dobar dio od sadašnjih sedam milijardi stanovnika Zemlje nema osnovne uvjete za život. Pravo na hranu je zagarantirano Poveljom UN, a elita svjetskih moćnika i tvrtka kontrolira većinu resursa na ovoj planeti, računajući i hranu. Dakle, osnovno pitanje je kako u budućnosti nahraniti nekih 10 milijardi ljudi?", kaže Mesarović koji priču o GMO ne svodi samo na osudu.

„Genetski modificirana hrana je nastala inovativnim djelovanjem znanstvenika kako bi se osigurao minimum hrane potreban ljudima na planeti. Moje mišljenje je da je rano za uvođenje genetski modificirane hrane u masovnu proizvodnju, dok se ne ispitaju sve moguće posljedice, ali mora se reći šta su donijeli GMO. Poljoprivreda je postala rentabilnija jer su biljke otpornije. Uvođenjem GMO smanjio se ulog po hektaru, smanjena je upotreba pesticida i herbicida, a povećao se prinos", podsjeća Mesarović i dodaje da tu postoje brojne teorije zavjere.

„Mislim da su inovativni znanstvenici shvatili da na određenim područjima planete neće biti rentabilna poljoprivredna proizvodnja. Suština je da nas čeka kriza, a GMO je jedna vrsta prevencije. Takva hrana je jeftinija. A da li je bolja? Mislim da nije. U prirodi modifikacije nastaju evolucijom, pod utjecajem raznih faktora. Ovdje je čovjek uzeo da radi tu evoluciju na jedan sintetički način", ističe naš sugovornik i podsjeća da je debalans u ishrani napravljen odavno, ukrštanjem i uvođenjem novih sorti hibrida još u prvoj polovini prošlog stoljeća.

„Struktura ishrane čovjeka proteinima odavno je promijenjena i mislim da je to više utjecalo na pojavu raka nego što se sada to vezuje za GMO, gdje još uvijek nema sigurnih dokaza. Moram reći da mi u BiH već sad imamo 75% gotovih proizvoda, čokolade, kekse, sokove, koji sadrže sirovine porijeklom od GMO. To na proizvodima nije istaknuto kao što je slučaj u EU. Ipak, to je budućnost ove planete jer je nemoguće da čovječanstvo opstane u budućnosti bez GMO," tvrdi Mesarović. (prvi.tv)