Europska nogometna ekonomija u sezoni 2013./2014. ostvarila je 20 milijardi eura zarade zahvaljujući porastu prihoda klubova liga petice (engleske Premier lige, njemačke Bundeslige, španjolske Primere, talijanske Serie A i francuske Ligue 1), navodi se u Deloitteovom Godišnjem pregledu financija u nogometu 2015.

Treću godinu u nizu klubovi liga petice bilježe rekordan rast prihoda, a nogomet uživo i dalje ostaje premium sadržaj za vlasnike prava na emitiranje, koji su spremni i dalje velikodušno platiti prava prijenosa vodećim europskim klubovima, ističe Dan Jones, partner u Deloitteovom Odjelu za analizu sportskog poslovanja.

Premier liga povećala je zaradu za 29 posto (879 milijuna eura) i tako učvrstila vodeću poziciju s ukupnim prihodom od 3,9 milijardi eura. Prihod od prava prijenosa narastao je za 48 posto (680 milijuna eura), a novi domaći i međunarodni ugovori o pravima prijenosa utakmica donijeli su Premier ligi preko tri četvrtine rasta prihoda.

Osmu godinu zaredom Bundesliga je ostvarila rast u 2013./2014.godini, od 13 posto (257 milijuna eura) i dostigla 2,3 milijarde eura, što je osiguralo njezinu poziciju na drugom mjestu liste europskih liga s najvišim prihodima. Novi set lokalnih ugovora o pravima prijenosa za Bundesligu i Drugu Bundesligu ukupno iznosi preko 50 posto više u odnosu na vrijednost prethodnih ugovora, ali unatoč tome vrijednost od prava prijenosa Bundeslige ostaje najniža od pet najvećih europskih liga.

U Primeri rastu samo Real i Atletico, ostali zarađuju manje

Klubovi španjolske Primere ostvarili su rast prihoda od tri posto (65 milijuna eura) i dostigli 1,9 milijardi eura u sezoni 2013./2014., a za taj rast su zaslužna dva madridska kluba (Real Madrid i Atlético), dok su ukupni prihodi drugih 18 klubova manji nego prethodne godine.

Način individualne prodaje prava prijenosa nastavio je i dalje narušavati financijske odnose unutar Primere, stoga je u svibnju 2015. španjolsko Ministarstvo sporta kraljevskim dekretom najavilo kako će od 2016./2017. prava prijenosa domaćeg španjolskog nogometa biti prodana na kolektivnoj bazi, prenosi HRT.

Neznatnih 22 milijuna Eura (jedna posto) rasta ukupnog prihoda Serie A i ostvarenih 1.7 milijardi eura u 2013./2014. zamaskirala su značajna kretanja u financijskom poslovanju najslavnijih talijanskih klubova, koji su svi u velikoj mjeri bili pod utjecajem opsega svog sudjelovanja u europskim natjecanjima. Ovo je još jedan dokaz da se talijanski klubovi i dalje veoma oslanjaju na prihode od prava na prijenos, koji su u sezoni 2013./2014. činili 59 posto zbirne zarade u ligi, što je najviši udio u ligi petice.

PSG-u čak 44 posto prihoda od utakmica u Francuskoj

Ukupan prihod francuske lige narastao je za 201 milijun eura (15 posto) i dosegao gotovo 1,5 milijardi eura u sezoni 2013./2014., na čelu s Paris Saint-Germainom čiji je rast prihoda čak 75 milijuna eura. Prosječna posjećenost utakmica francuskog prvenstva dosegla je svoju najvišu razinu od sezone 2008./2009. Prosječna posjećenost je 21.000 posjetitelja po utakmici, a razlog je u velikoj mjeri rekonstrukcija stadiona velikog broja klubova, koja traje i bit će završena do početka Europskog prvenstva u nogometu 2016. godine. Unatoč tome, prihodi od utakmica su porasli za samo pet milijuna eura (četiri posto) i dosegli 144 milijuna eura, od kojih Paris Saint-Germain zauzima 44 posto.

Pravilo UEFE o financijskom fair playu, zajedno s mjerama kontrole troškova u pojedinim domaćim ligama, doprinijelo je da klubovi učinkovitije upravljaju odnosom svojih prihoda i rashoda. U protekle dvije sezone samo je 31 posto rasta prihoda europskih najvećih pet liga potrošeno na plaće, dok je za isti period prije potrošeno 61 posto,, kazao je viši konzultant u odjelu za analizu sportskog poslovanja u Deloitteu Adam Bull./HMS/