"Da, Kordić je danas podnio ostavku. No, ne možemo vam to službeno komentirati", rekli su u Aluminiju. U tvrtki nisu također željeli navesti što je razlog zbog kojega je Kordić podnio ostavku, niti se on službeno o tome očitivao.

Uprava Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne u utorak je blokirala račune Aluminija nakon što je dug za potrošnju električne energije dosegnuo iznos od 44 milijuna eura, dok vlada Federacije BiH unatoč obećanjima nije poduzela ništa kako bi se olakšalo poslovanje ove posrnule tvrtke.

Da bi stupila na snagu, ostavku Željka Kordića mora potvrditi Nadzorni odbor tvrtke.

U međuvremenu je Nezavisni sindikat zaposlenika objavio priopćenje u kojem optužuje vladu da ne želi pomoći Aluminiju, koji je drugi po veličini izvoznik iz BiH. Sindikat pretpostavlja da vlada tako postupa jer su u Aluminiju najbrojniji zaposlenici Hrvati. Sindikat tvrdi da vlada rješava probleme tvrtki s većinskih bošnjačkih područja.

Sindikati također inzistiraju i na poništavanje sporazuma s vladom o vlasničkoj strukturi kojom je dobila udio od 44 posto umjesto ranijih 24 posto, zbog čega se obvezala pomoći mostarskoj tvrtki.

Vlada Federacije BiH obećala je ranije u razgovorima s predstavnicima tvrtke da će kao suvlasnik subvencionirati proizvodnju metala u Aluminiju, što podrazumijeva i jeftiniju cijenu električne energije. No, to se nije dogodilo i Aluminij po objašnjenju predstavnika tvrtke plaća za 20 eura skuplju električnu energiju nego što je to slučaj s drugim proizvođačima u susjedstvu.

Zbog visoke cijene električne energije koju kupuje od Elektroprivrede Herceg-Bosne sa sjedištem u Mostaru i niske cijene metala na svjetskome tržištu, Aluminij po toni gubi 600 dolara. Istodobno neusporedivo jeftiniju cijenu električne energije plaćaju tvrtke u većinskom bošnjačkom dijelu Federacije BiH, koje opskrbljuje Elektroprivreda BiH sa sjedištem u Sarajevu.

Sindikata je izrazio nezadovoljstvo radom članova uprave i nadzornog odbora koje je imenovala vlada Federacije BiH. Sindikati su također od uprave zatražili da se obustavi isporuka metala prerađivačima među kojima je i šibenski TLM, kojemu se godišnje isporučuje 50.000 tona metala aluminija.

U mostarskome Aluminiju Vlada Federacije BiH je suvlasnik 44 posto udjela kao i predstavnici malih dioničara, dok 12-postotni udio ima hrvatska vlada.

Dugovanje Aluminija prema dobavljačima i bankama zajedno s gubitkom iznosi oko 190 milijuna eura.