Ustavni sud FBiH, odlučujući o zahtjevu bivšeg Premijera FBiH Fadila Novalića za ocjenu ustavnosti Zakona o izvanrednom usklađivanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH, donio je presudu da on nije u skladu s Ustavom FBiH.

Ustavni sud je u svom obrazloženju naveo da postupak njegovog donošenja nije proveden u skladu s Poslovnikom Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i Poslovnikom o radu Doma naroda Parlamenta FBiH.

Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio je prošle godine na izvanrednoj sjednici Zakon o usklađivanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH.

Novoizglasani zakon je predložio izaslanik Ivo Tadić kao što ga je u istom tekstu predložio Zijat Mušić, zastupnik u Zastupničkom domu u kojem je prihvaćen mjesecima prije, tada u formi prijedoga.

Prema Tadićevim riječima tada, Zakonom se ispravlja nepravda jer primjenom Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, isplaćene mirovine vojnim osiguranicima, umirovljenim do 28. veljače 2018. godine, drastično su veće od mirovina njihovih kolega istog ranga umirovljenih od 1. ožujka te godine.

Tijek izaslaničke rasprave u Domu naroda, tada je bilo i mišljenja da s glasanjem treba sačekati do odluke Ustavnog suda FBiH od kojeg je Federalna vlada zatražila ocjenu već ranije, nakon što je prijedlog ovog zakona odobrio Zastupnički dom.

Sada su ova mišljenja dobila na značaju jer je Ustavni sud donio presudu kojom je obrazložio da ovaj zakon ipak nije u nije proveden u skladu s Poslovnikom Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i Poslovnikom o radu Doma naroda Parlamenta FBiH.

Dvostruko manje mirovine od kolega koju su se ranije umirovili

Rušenjem ovog Zakona pripadnici Oružanih snaga BiH koji su tijekom Domovinskog rata bili u Hrvatskom vijeću obrane i Armiji BiH i koji se danas spremaju u mirovinu imat će skoro dvostruko manja primanja od njihovih kolega koji su se umirovili prijašnjih godina.

Naime, oni koji sada idu u mirovinu trebali bi se umiroviti prema izrazito nepovoljnom koeficijentu 1 umjesto prema koeficijentu 1,29. S druge pak strane oni koji su u mirovinu otišli do 1. ožujka 2018. godine imali su povoljan koeficijent 1,80. I tu je nastala nevjerojatna razlika od skoro dvostruko većih ili dvostruko manjih mirovina.

Dakle, oni koji sada idu u mirovinu ne traže ekstra koeficijent 1,80 nego kompromisno rješenje. Izbjegavanje ekstremno niskog koeficijenta jedan i povećanje na 1,29. I ne samo da oni to traže nego to predviđa Zakon o izvanrednom usklađivanju mirovina ostvarenih po zakonu u Oružanim snagama BiH koji je početkom svibnja Ustavni sud FBiH proglasio neustavnim.

Tako će osobe koje imaju isti čin i isti broj godina imati skoro dvostruko manje mirovine samo zašto što su u mirovinu otišli nakon 1. ožujka 2018. godine, a takvih je, prema procjenama, 2.300 osoba.

Zavod MIO: Zakon od početka ne vrijedi

Ravnatelj Zavoda Mirovinskog i invalidskog osiguranja FBiH Zijad Krnjić poručuo je za Klix.ba da će ova odluka biti jasno provedena.

Krnjić je istaknuo da su oni ipak u skladu sa Zakonom u upravnom postupku donijeli zaključak o obustavi postupka dok se Ustavni sud FBiH ne očituje.

Ustavni sud FBiH se sada očitovao, sve je jasno. Zakon od početka ne vrijedi jer se nije mogao provoditi. Zaključak o obustavi postupka se odnosi na korisnike koji su tužili redovnim sudovima i sudovi su potvrdili da je zaključak ispravan i da se pričeka odluka Ustavnog suda, poručio je Krnjić.

Naglasio je da se to u pravu zove odlaganje primjene zakona dok se ne riješe prethodna pitanja.

Nije zakon ‘odbijen od nekoga’ , nego je bilo prethodno pitanje ustavnosti. Redovni sudovi su potvrdili da je to ispravno da se sačeka s primjenom dok se Ustavni sud ne očituje, naveo je.

Na kraju poručuje da će se sada provoditi zakon kakav je bio i do sada.

Taj zakon je sada poništen i stavljen ixvan snage i imamo sustav s ostalim propisima koji se primjenjuju prilikom umirovljenja koji su predviđeni zakonom, te će biti kako je bilo do sada, zaključio je u izjavi za Klix.