Mjanmarske sigurnosne snage pucale su na prosvjednike i ubile najmanje 50 ljudi, kada je, predvodeći vojnu paradu, vrhovni general obećao da će vojska štititi narod i boriti se demokraciju.

Prosvjednici protiv vojnog puča 1. veljače su, na dan kada vojska slavi Dan oružanih snaga, izašli na ulice Yangona, Mandalaya i drugih gradova, oglušujući se na upozorenje da bi mogli biti "nastrijeljeni u glavu i leđa".

"Danas je dan sramote oružanih snaga", rekao je dr. Sasa, glasnogovornik za CRPH, skupine protiv hunte koju su osnovali svrgnuti zastupnici.

"Vojni generali slave Dan oružanih snaga budući da su ubili više od 300 nedužnih civila", rekao je na online forumu, iznoseći okviran broj žrtava višetjednih prosvjeda.



"Vojska želi ruku pod ruku s cijelom nacijom očuvati demokraciju"

Najmanje je 50 ljudi ubijeno kada su sigurnosne snage otvorile vatru na prodemokratske prosvjednike u raznim dijelovima Mjanmara u subotu, prenosi portal Myanmar Now.

Navodi da je među žrtvama 13 ubijenih u drugom najvećem gradu Mandalayu, a 9 u obližnjoj regiji Sagaing te 7 u trgovačkoj prijestolnici Yangon.

Ostale su žrtve ubijene u okrugu Insein, u mjestima Lahio i Hopin te regiji Bago.

Zapovjednik mjanmarske vojske, general Min Aung Hlaing, predvodio je u subotu vojnu paradu u glavnome gradu Naypyitaw, obilježavajući tako Dan oružanih snaga, a tom je prilikom obećao održati izbore, no nije naveo vremenski okvir.

"Vojska želi ruku pod ruku s cijelom nacijom očuvati demokraciju", rekao je general u govoru koji je prenosila državna televizija.

Upozorenje na televiziji: Trebali biste učiti iz tragedije ranijih smrti, možete biti ustrijeljeni

Vlasti žele zaštiti narod i vratiti mir u zemlju, ustvrdio je i poručio "neprihvatljivo je nasilje koje podriva stabilnost i sigurnost".

Prema podacima aktivističke skupine, najnovije žrtve pridodaju se broju od najmanje 328 ubijenih u gušenju prosvjeda koji su izbili nakon svrgavanja vlade Aung San Suu Kyi, navode aktivisti.

Državna televizija u petak navečer pročitala je upozorenje prosvjednicima. "Trebali biste učiti iz tragedije i ranijih smrti; možete biti ustrijeljeni u glavu i  leđa."

U upozorenju se ne navodi da su oružane snage dobile ovlasti otvarati vatru i ubijati.

Hunta je prethodno pokušala tvrditi da su žrtve ubijene hicima ispaljivanima u mnoštvu prosvjednika, ali je sada pokazala odlučnost da spriječi bilo kakve prosvjede na Dan oružanih snaga, koji se slavi u spomen na početak otpora japanskoj okupaciji 1945., što je pokrenuo otac Suu Kyi, utemeljitelj vojske.

Aung San u svojoj se domovini slavi kao otac nacije, a ubijen je 1947. godine.

Min Aung Hlaing rekao je da je vojska prigrabila vlast zbog "nezakonitih radnji" koje su počinile čelnica Aung San Suu Kyi i njezina stranka Nacionalna liga za demokraciju te ih je optužio za korupciju.

Rusija je "istinski prijatelj"

Suu Kyi je i dalje u pritvoru na nepoznatoj lokaciji, a u pritvoru je i mnogo članova njezine stranke.

U tjednu kada su donesene nove sankcije Sjedinjenih Država i Europe protiv mjanmarske hunte na paradi je bio zamjenik ruskog ministra obrane Aleksander Fomin.

"Rusija je istinski prijatelj", rekao je Min Aung Hlaing.

Nisu bili vidljivi drugi diplomati na događaju, prenosi agencija Reuters i dodaje da nije mogla iz neovisnog izvora provjeriti broj ubijenih.

Posebna izaslanica UN-a za Mjanmar, Christine Schraner Burgener, rekla je da se vojska okrenula protiv vlastitog naroda.

"Žene, mladi i djeca su među ubijenima", rekla je u izjavi.

Obrambene veze Rusije i Mjanmara jačale su zadnjih godina jer Moskva obučava tisuće vojnika i prodaje oružje vojsci.

Potpora Rusije i Kine, koja se također suzdržava od kritika, važni su za huntu jer su te dvije zemlje stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, i kao takve imaju snagu vetom blokirati UN-ove rezolucije.