Policijske agencije u regiji razmjenjuju informacije i pod okriljem Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) pripremaju strategiju “napada” na radikalne nasilne terorističke skupine na zapadnom Balkanu.
Kako doznajemo, OESS u suradnji s europskim te američkim policijskim i obavještajnim službama radi na osiguranju dodatne obuke i praktičnih instrumenata za policije u regiji, ali i vjerske i političke vođe te vlasti i nevladine organizacije kako bi se osmislili učinkoviti programi za borbu protiv radikalizacije.

Povratak džihadista

Na ovom programu radi Odjel OESS-a za transnacionalne prijetnje. Već je, doznajemo, održan niz sastanaka i seminara na kojima su sudjelovali stručnjaci za sigurnost i terorizam. Posljednji takav održan je u Skopju na kojem je sudjelovalo više od 50 stručnjaka iz ove oblasti, šefova policija, obavještajaca, predstavnika vlasti, nevladinih organizacija… Analizirala se prijetnja nasilnog ekstremizma koji neizostavno vodi do terorizma, te kako ih spriječiti i boriti se protiv njih.
-Glavna tema bila je prijetnja koju predstavljaju islamski borci koji se vraćaju s Bliskog istoka, odnosno sirijskog, iračkog, palestinskog i drugih ratišta, potvrdio je Ralf Breth, voditelj Misije OESS-a u Makedoniji. Naime, sve više radikalnih skupina surađuje i odlazi u kampove za obuku u drugim državama kako bi steklo nova znanja. To najčešće završava terorističkim aktivnostima. Terorizam se pak često vraća u državu iz koje te osobe potječu.
Drugi naš sugovornik, koji je zbog službenih procedura želio ostati anoniman, kaže kako je jedan od zaključaka kako se ti ratnici nisu spremni integrirati u normalan život, odnosno kako ih je jako teško resocijalizirati. Poseban problem je njihov broj, koji se procjenjuje na više tisuća, a koji tako organizirani mogu s lakoćom izvršiti i teroristički napad po povratku u Makedoniju, BiH, na Kosovo ili negdje u Europu. Sigurnosni rizik i prijetnja od terorističkih napada su sve viši, pa se policijske i obavještajne strukture sve jače uvezuju, razmjenjuju podatke i rade na ranom otkrivanju prijetnji, istodobno pokušavajući razviti preventivne mjere.

Puškom za kruhom

Pod moderiranjem ključnih međunarodnih čimbenika u BiH, naša zemlja je na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH već donijela zakon i njime odredila stroge kazne za one koji sudjeluju u ratovima u inozemstvu, uključujući i bliskoistočna ratišta. No, poseban problem je katastrofalna ekonomska situacija u BiH, a i u zemljama regije, posebno nakon svibanjskih poplava.
-Posao je gotovo nemoguće naći. Za mnoge je ekstremizam, odnosno odlazak na strana ratišta, a koji izdašno financiraju islamski radikali, jedini način osiguranja sredstava za život. Vjerojatno najbolja mjera za sprječavanje njihovog odlaska na strana ratišta je osigurati im posao ili ih uključiti u neku od vladinih socijalnih politika. No, i za to se mora osigurati novac – ističe naš sugovornik koji je sudjelovao na jednom od policijsko-obavještajnih seminara.

Priprema se akcija u BiH

Prvi koraci već su učinjeni na Kosovu gdje je uhićeno četrdesetak “džihadista” pod sumnjom za terorizam. Sumnjiče se da su bili dio veće terorističke organizacije. Nekoliko osumnjičenih je priznalo da su “išli u Siriju kako bi vodili pravedni rat protiv režima Bashara al-Assada”, ali ne i da su činili zločine i da su se pridružili terorističkim organizacijama uključujući i terorističku organizaciju Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) i frontu Al-Nusra. U bijegu je još dvadesetak osumnjičenih za terorizam i za njima traje potraga u čitavoj regiji. Zatvoreno je i nekoliko improviziranih džamija oko Prištine i Prevale za koje se sumnja da su bile zborna mjesta regrutiranja. Prema nekim informacijama, i policijsko-obavještajne snage u BiH “snimaju” situaciju na nekoliko lokacija u Bosni te bi se uskoro mogla očekivati i slična akcija u našoj zemlji.

Povratak Moora

U BiH je nedavno stigao naš stari znanac Jonathan Moore, bivši direktor Ureda za jugoistočnu Europu u State Departmentu i bivši zamjenik veleposlanika SAD-a u BiH, zasigurno iskusan u obavještajnim poslovima, a koji je preuzeo čelno mjesto u Misiji OESS-a u BiH. Jedan od njegovih prioriteta u radu, nakon donekle prespavanog mandata njegovog prethodnika Fletchera Burtona, bit će upravo ovo pitanje.

dnevni-list.ba