Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošlog tjedna, drugog zaredom, jer su trgovce ohrabrile nove poticaje mjere u Kini i stabilan rast američkog gospodarstva, što bi trebalo podržati potražnju za 'crnim zlatom'. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna skočila 6.4 posto, na 83.55 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6.3 posto, na 78.00 dolara.

Skok cijena na najviše razine u gotovo dva mjeseca zahvaljuje se, među ostalim, podacima o snažnijem nego što se očekivalo rastu američkog gospodarstva u posljednjem lanjskom tromjesečju – za 3.3 posto na anualiziranoj razini. U cijeloj prošloj godini bruto domaći proizvod (BDP) porastao je 2.5 posto, premda su mnogi analitičari prognozirali recesiju zbog agresivnog povećanja kamatnih stopa američke središnje banke.

Na rast utječu kriza na Bliskom Istoku i napadi Huta

Svi posljednji podaci ukazuju na stabilan rast najvećeg svjetskog gospodarstva, pa je sve vjerojatnije tzv. 'mekano prizemljenje', a ne recesija. A to bi trebalo podržati potražnju za naftom, kao i nove poticajne mjere u kineskom gospodarstvu, najvećem svjetskom uvozniku 'crnog zlata'.

Kineska središnja banka najavila je da će početkom veljače smanjiti stopu izdvajanja obavezne rezerve banaka, što bi trebalo potaknuti likvidnost bankarskog sustava, kreditiranje i rast gospodarstva.

Podršku cijenama pruža i nastavak sukoba na Bliskom istoku između Izraela i Hamasa. Ne smiruje se ni situacija u Crvenom moru. „Dosadašnje vojne akcije američkih i britanskih snaga u Crvenom moru nisu spriječile napade, pa su trgovci stalne poremećaje već uračunali u cijene”, objašnjava Yeap Jun Rong iz tvrtke IG.