Savjetovalište za žene u Prozoru / Rami počelo je sa radom u srijedu, 18.01.2012. godine i bit će otvoreno za sve zainteresirane žene svake srijede od 09:00 do 13:00 sati. Projekt Savjetovalište za žene nudi psihosocijalnu pomoć i podršku ženama, koja uključuje poticanje osobnog razvoja, pomoć i podršku u lakšem nošenju sa stresnim i nepovoljnim životnim okolnostima, te ekonomsko osnaživanje žena. Generalni cilj projekta je socijalno uključivanje žena, koji se postiže kroz pojedinačne ciljeve projekta, kao što su:
  • ohrabriti žene da jasno definiraju probleme i pomoći im kod rješavanja istih
  • pomoći ženama da bolje razumiju sebe i svoj život
  • pobuditi i motivirati žene na korištenje vlastitih unutarnjih snaga i potencijala
  • pomoći ženama da steknu određena znanja i vještine kroz različite vrste radionica, te da se kreativno izraze kroz učenje i ugodno druženje
  • pružiti pomoć kod poboljšanja socio – ekonomskog statusa žene
  • pomoći ženama da osiguraju egzistenciju svojim obiteljima
  • pružiti im povjerenje kao institucija kojoj se mogu u svako doba obratiti
  • senzibilizirati lokalnu zajednicu za problematiku žena
U Savjetovalištu za žene rade dvije savjetnice, Marija Pavlović, dipl. psiholog i psihoterapeut, koordinatorica Savjetovališta, te Biljana Radoš – Bajraktarević, prof. sociologije, asistentica Savjetovališta, koje sa ženama obavljaju individualne razgovore i savjetovanje. Također, ovisno o problematici s kojom se žene susreću, savjetnice pružaju usluge posredovanja kod različitih institucija (Centri za socijalni rad, Sigurna kuća, Policija, Općine, Domovi zdravlja i slično) kroz kontakte i posjete.

Ovisno o mogućnostima Caritasa, ženama se pruža i materijalna pomoć, najčešće u vidu rabljene odjeće, zimske pomoći i slično. Savjetovalište za žene će od 2012. godine u svoje aktivnosti uključiti i interaktivna predavanja iz različitih oblasti za koje su žene pokazale interesovanje, kao što su obitelj, djeca, zdravlje i slično, ali i neformalna druženja žena. Ekonomsko osnaživanje žena omogućeno je preko različitih radionica kao što su npr. tečaj krojenja i šivanja, izrada nakita, filcanje vune i slično. Uključivanjem u te radionice žene uz kreativno izražavanje i korištenje vlastitih potencijala, stječu različita znanja i vještine. Stečena znanja i vještine mogu iskoristiti u poboljšanju ekonomskih prilika svojih obitelji, kako bi postale neovisne i samoodržive, ujedno potičući i osjećaje samopoštovanja, vrijednosti i adekvatnosti, zbog korištenja vlastitih snaga.

Ovakav vid rada sa ženama rezultira povećanim nivom kvalitete života žene i njenom socijalnom uključenosti, koji će služiti povećanju ne samo materijalnog napretka cijele obitelji, već i stvaranju većeg individualnog samouvažavanja.

Marinko Rumbočić