Dok u Hrvatskoj danas službeno počinje cijepljenje protiv sezonske gripe, gdje je nabavljeno 460.000 doza, a u Srbiji su otpočeli distribuciju od 500.000 cjepiva, u BiH i dalje kasni isporuka minimalnih 75.000.

Spor proces

Nadležni su nas u proteklim danima uvjeravali da je proces nabavke cjepiva protiv sezonske gripe okončan te da se isporuka očekuje krajem ovog ili sredinom sljedećeg mjeseca, međutim, pouzdano nitko ne zna kada će stići dok rizične grupe čekaju na prijeko potrebnu imunizaciju.

Kako se iznosilo do sada, u Federaciju BiH bi trebalo stići 50.000 cjepiva, a Republika Srpska će nabaviti oko 25.000 doza. Preko tamošnjeg Fonda zdravstvenog osiguranja bit će nabavljeno 20.000 za kategorije stanovništva koje imaju pravo na besplatno cijepljenje, dok će Institut za javno zdravstvo nabaviti 5.000 doza u komercijalne svrhe.

Federalni ministar zdravstva, dr. Vjekoslav Mandić jučer je u kratkoj izjavi za Dnevni avaz ustvrdio da će cjepivo stići na vrijeme. Iako je veliki pritisak zbog situacije s koronavirusom, ipak mišljenja je da će ova količina biti dovoljna, a naveo je da za cijepljenje nije kasno ni u prosincu te da nema potrebe stvarati dodatni pritisak.

Mala količina

Doktor Ednan Drljević, načelnik Odjela za infektologiju Kantonalne bolnice (KB) Zenica, kazao je da ova situacija s nabavkom cjepiva protiv gripe pokazuje kakav je odnos zdravstvene politike prema građanima.

Dok u zemljama okruženja, ali i Europe, nabavljaju ogromne količine, minimalno 20 posto u odnosu na broj stanovnika, u BiH se, naveo je, nabavlja svega dva posto.

"Što reći na to? Nemam, jednostavno, riječi. Australija je naručila za 72 posto svog stanovništva i onda se kod nas iznose one fraze da ćemo imati cjepivo na vrijeme i hoće li je biti dovoljno. Pa, ta cifra od 50.000 za Federaciju je karikatura. Što je najgore, ove godine je to pitanje prevažno, jer ovo nije obična sezona gripe. Ove godine je cjepivo protiv gripe trebalo biti obvezno, a, nažalost, nije i naručuje se preko županija, što je apsurd", ocijenio je dr. Drljević.

Podsjetio je da već četiri mjeseca apelira na nadležne u vezi s nabavkom ovog cjepiva, jer je za njim ogromna potreba na tržištu.

"Nitko, izgleda, nema ni empatije prema zdravstvenim radnicima koji bi se već sada trebali cijepiti protiv gripe, jer ne možemo voditi borbu i protiv koronavirusa i protiv gripe, a nemamo nikakve zaštite. Bojim se da postoji mogućnost da nam zdravstveni sustav ispadne zbog gripe", upozorio je dr. Drljević.

10.000 za zdravstvene radnike

Cijepljenje je namijenjeno rizičnim grupama građana i to osobama starijim od 65 godina, osobama s kroničnim oboljenjima, neovisno o dobi, kod kojih gripa može dovesti do pogoršanja osnovne bolesti te osobama sa smanjenim obrambenim sustavom zbog bolesti ili zbog terapije kod kojih je povećan rizik nastanka komplikacija gripe.

Ove godine će uz 40.000 doza za županije, ZJZ FBiH nabaviti 10.000 za zdravstvene radnike.