Počinje objava dobitnika Nobelovih nagrada, najuglednijih svjetskih priznanja, koja se od 1901. godine dodjeljuju za medicinu, fiziku, kemiju, književnost i mir, a otprije 55 godina i za ekonomiju. Danas će se u Stockholmu objaviti dobitnici nagrade za medicinu, a u utorak, srijedu i četvrtak dobitnici za fiziku, kemiju i književnost. Dobitnik nagrade za ekonomiju bit će poznat u ponedjeljak 13. listopada.

S iznimkom ekonomije, pokrovitelj nagrada je švedski industrijalac Alfred Nobel (1833-1896), izumitelj dinamita. Od 1901. do 2013. dodijeljena je ukupno 561 Nobelova nagrada. Najmlađi dobitnik je Lawrence Bragg kojemu je bilo 25 godina kad je s ocem 1915. podijelio nagradu za fiziku. Najstariji je Leonid Hurwitz koji je Nobela za ekonomiju dobio 2007. kad mu je bilo devedeset.

Četrdeset i četiri žene dobile su nagradu. Marie Curie je jedina koja je dobila dvije, za fiziku 1903. i za kemiju 1911. Dvojica dobitnika odbila su nagradu, Jean-Paul Sartre 1964. za književnost i Vijetnamac Le Duc Tho za mir 1973. godine. Novčani iznos nagrade svake godine određuje upravni odbor Nobelova zaklada. Ove je godine nagrada vrijedna osam milijuna švedskih kruna (6,7 milijuna kuna). Nagrada za ekonomiju, jedina koja nije spomenuta u Nobelovoj oporuci, službeno se zove Nagrada za ekonomske znanosti švedske središnje banke u sjećanje na Alfreda Nobela. Ustanovljena je 1969.

Nagrada za mir

U skladu s Nobelovom oporukom jedina nagrada, za mir, ujedno i ona koja izaziva najviše medijske pozornosti, nagađanja, kontroverzi i rasprava, dodjeljuje se u Oslu. Ovogodišnji dobitnik bit će poznat 10. listopada. Ove je godine na adresu odbora stigao rekordan broj kandidatura, njih 278. Iako je popis kandidata tajan, neka imena procurila su u javnost - Edward Snowden, papa Franjo i Pakistanka Malala Jusafzai. Od 1901. godine, 25 organizacija dobilo je Nobela za mir. Među njima, Crveni križ triput, a UNHCR dvaput. Sve nagrade se uručuju 10. prosinca, na godišnjicu smrti Alfreda Nobela.

HRT