''Bosna i Hercegovina trenutačno ne ispunjava političke kriterije iz Kopenhagena u dovoljnoj mjeri te da treba uložiti značajne napore u jačanju svojih institucija u cilju garancije demokratije, vladavine prava, ljudskih prava te poštivanja i zaštite manjina'', stoji u Zaključku Vijeća Europe o Mišljenju Europske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji.

''Što se tiče ekonomskih kriterija, Bosna i Hercegovina je postigla određeni stupanj makroekonomske stabilnosti, s tim da je uspostavljanje funkcionalne tržišne ekonomije i postizanje konkurentnosti na zajedničkom tržištu još uvijek u ranoj fazi. Bosna i Hercegovina treba unaprijediti svoje rezultate u provedbi obveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Bosna i Hercegovina je općenito u ranoj fazi kada je u pitanju njezina razina spremnosti za preuzimanje obveza članstva u EU i treba značajno unaprijediti proces usklađivanja s pravnom stečevinom EU te primijeniti i provoditi odgovarajuće zakonodavstvo'', navodi se.

Dodaje se kako Bosna i Hercegovina treba ulagati kontinuirane napore, posebno u pogledu provedbe četrnaest ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije.

''Potrebno je ispuniti navedene ključne prioritete, usmjerene na oblast demokratije i funkcionalnosti države, vladavinu prava, temeljna prava i reformu javne uprave, dodalo je Vijeće te zaključilo kako će otvaranje pregovora o pristupanju u konačnici razmatrati Europsko vijeće, u skladu s ustaljenom praksom, u trenutku kada Komisija ocijeni da je Bosna i Hercegovina postigla potrebni stupanj usklađenosti s kriterijima za članstvo, a posebno da je ispunila ključne prioritete navedene u Mišljenju Komisije.

''Vijeće poziva Komisiju da svoje godišnje izvještaje za Bosnu i Hercegovinu, počevši od izvještaja iz 2020. godine, usmjeri na provedbu ključnih prioriteta koje je potrebno rješavati. Vijeće pozdravlja nominiranje predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, te apelira na izvršna i zakonodavna tijela na svim nivoima vlasti da počnu rješavati ključne prioritete identificirane u Mišljenju Komisije, u skladu s legitimnim težnjama građana Bosne i Hercegovine za napretkom ka Europskoj uniji. Vijeće ponavlja svoju nedvosmislenu opredijeljenost EU perspektivi Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje'', navedeno je.

Kako se dodaje, mišljenje Komisije, izdano 29. svibnja, pruža sveobuhvatnu mapu puta za reforme koje bi vodile i podržale zemlju na njezinom putu ka EU integracijama.

Bljesak.info