Na Wall Streetu je S&P 500 indeks pao drugi dan zaredom jer su ulagači oprezni uoči odluka američke središnje banke, ali i zbog napetosti uoči nastavka trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine.

Dow Jones oslabio je 0,09 posto, na 27.198 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,26 posto, na 3.013 bodova, a Nasdaq indeks 0,24 posto, na 8.273 boda.

Ulagači ne žele riskirati

Nakon što su u petak dosegnuli najviše razine u povijesti, S&P 500 i Nasdaq indeks pali su u posljednja dva dana jer ulagači ne žele riskirati uoči odluka čelnika Feda.

Dvodnevna sjednica počela je u utorak, a odluke Feda bit će objavljene u srijedu. Očekuje se da će središnja banka smanjiti ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, u raspon od 2,00 do 2,25 posto.

Bilo bi to prvo smanjenje kamata nakon 10 godina, no ulagačima će biti važno i što će Fed poručiti o daljnjim izgledima po pitanju kamata jer dio analitičara očekuje nastavak smanjenja kamata čak i za 1 postotni bod u idućih godinu dana, dok neki očekuju samo blago smanjenje cijene novca.

„Poruka koju bi Fed poslao smanjenjem kamata je ta da podržava daljnji rast gospodarstva, s obzirom da se zbog trgovinskih sukoba i drugih razloga rast usporava. Vjerujem da bi kamate mogle ići i dodatno na dolje u kraćem roku, na što bi tržište pozitivno reagiralo”, kaže Joseph Sroka, direktor u tvrtki NovaPoint.

U fokusu je ulagača i nastavak trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine nakon što je u utorak američki pregovarački tim stigao u Šangaj.

Najveći pad u tehnološkom sektoru

Predsjednik SAD-a Donald Trump optužio je jučer Kinu da je odustala od obećanja da će uvoziti više američkih poljoprivrednih proizvoda i poručio Pekingu da ne čeka da mu istekne prvi mandat u Bijeloj kući jer bi ishod po Kinu mogao biti to gori što dulje čeka s dogovorom.

Odgovor Pekinga nije trebalo dugo čekati, pa su kineski državni mediji poručili da bi američki pregovarači trebali pokazati više iskrenosti i smanjiti očekivanja.

Najviše su jučer, u prosjeku 0,7 posto, pale cijene dionica u tehnološkom sektoru.

„Tehnološki je sektor oslabio, nakon još jednog Trumpovog pucnja prema Kini. Velike multinacionalne kompanije vrlo su osjetljive na trgovinska i carinska pitanja u vezi Kine”, kaže Joseph Sroka.

Podršku tržištu pružaju, pak, bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati kompanija.

Dosad je više od polovice kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavila poslovne rezultate, pri čemu je njih oko 76 posto nadmašilo očekivanja analitičara po pitanju zarade.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,52 posto, na 7.646 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 2,18 posto, na 12.147 bodova, a pariški CAC 1,61 posto, na 5.511 bodova.