Austrijski znanstvenici došli su do zapanjujućeg otkrića - analizom gena mikroba, otkrili su da se tisuće dosad nepoznatih virusa "skriva" unutar njihovog DNK-a.

Znanstvenici su, prenosi Srna, pronašli DNK više od 30.000 različitih virusa, ugrađenih u gene različitih jednostaničnih mikroba, a rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Skriveni virusi

Autori nove studije objašnjavaju da bi virusni DNK mogao omogućiti stanici "domaćinu" replikaciju kompletnih, "funkcionalnih", virusa.

"Bili smo jako iznenađeni time koliko smo virusa pronašli ovom analizom. U nekim slučajevima pokazalo se da se do deset posto DNK-a mikroba sastoji od skrivenih virusa", navodi Christopher Bollas, glavni autor studije.

Znanstvenici smatraju da ti virusi ne izazivaju bolesti kod svojih "domaćina", a mogli bi im biti i korisni.

Neki od tih novih virusa nalikuju virofazima, vrsti virusa koji inficiraju druge patogene viruse kada pokušavaju da zaraze stanice "domaćina".

"Zašto se toliko virusa nalazi u genu mikroba - još nije jasno. Naša najjača hipoteza je da štite stanicu od infekcije opasnim virusima", objašnjava Bollas.

Najbrojniji biološki entitet na Zemlji

Virusi su najbrojniji biološki entitet na Zemlji. Vrlo su različiti i koriste puno taktika za iskorištavanje stanica zaraženih "domaćina".

Virusi se ubacuju u druga živa bića. Neki se čak repliciraju dodavanjem svog DNK-a u stanici "domaćina", postajući dijelom njihovih gena.

Znanstvenici su pronašli viruse širokom rasponu organizama, uključujući životinje, biljke i gljive.

Sisavci, na primjer, nose različite virusne fragmente u svojoj DNK , a oko osam posto ljudskog gena sastoji se od DNK-a iz drevnih virusnih infekcija.

Autori studije objašnjavaju da većina njih više nije funkcionalna i smatraju ih "genskim fosilima".