Produženi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) najvjerojatnije je mrtav, a eventualno oživljavanje ne treba očekivati prije 2019. godine, pišu Nezavisne novine.

Kako je rekao izvor, u proteklih šest mjeseci nije ostvaren nikakav napredak ni kad su u pitanju trošarine, koji su najvažniji uvjet za aktiviranje druge tranše aranžmana, ali ni kad su u pitanju ostali uvjeti.

Mirko Šarović, ministar ekonomskih odnosa i vanjske trgovine BiH, skeptičan je da postoji bilo kakva mogućnost da trošarine budu usvojene prije izbora, što ide u prilog i ocjenama našeg izvora da od MMF-a nema ništa do perioda formiranja vlasti nakon izbora 2018. godine.

"Trošarine nikad nisu bile dalje. Neko vrijeme za konsenzus po ovom pitanju je davno prošlo. Mislim da će na svakoj sjednici kako se približavamo izborima biti sve teže naći neku parlamentarnu većinu koja bi stala iza toga. Možda samo ako bi se uspostavio neki veliki politički konsenzus i pozicije i opozicije i okupljanja oko ovog pitanja, onda bi to moglo rezultirati nekim uspjehom, ali nisam veliki optimist", rekao je Šarović za "Nezavisne".

Međutim, naš izvor podsjeća da čak i u slučaju usvajanja trošarina ostaje još nekoliko uvjeta prije odobravanja konačne tranše, a uvjet koji je skoro zaboravljen je dubinska analiza dva telekom operatera u FBiH. Kako je rečeno, u slučaju da su trošarine odblokirane, izvjesno bi bilo očekivati blokadu prodaje telekom operatera u FBiH i zbog dokumentacije koju mnogi političari ne žele da izađe na vidjelo, ali i zbog gubitka važnih poluga partijske moći.

Osim toga, kako ističe, problemi u FBiH su toliko ozbiljni da se ni na tom planu ne može očekivati bilo kakav napredak ili približavanje suprotstavljenih stavova.

"FBiH je u nešto boljoj financijskoj situaciji pa im se ne žuri toliko. U RS je drugačije stanje i prvi problemi mogu se očekivati još pri usvajanju proračuna za 2018. godinu", rekao je izvor.

U Ministarstvu financija RS jučer zbog sjednice Vlade nisu mogli odgovoriti kakva su njihova očekivanja kad je u pitanju mogućnost usvajanja aranžmana, ali je Željka Cvijanović, predsjednica Vlade RS, u intervjuu Srni izjavila da su teški periodi što se tiče financija prehodani.

"Da nije bilo opstrukcije od SDS-a, PDP-a i NDP-a na nivou Sarajeva, gdje vrše vlast, u zadnjih godinu dana u proračun RS bi se slilo i dodatnih 150 milijuna KM povoljnih sredstava MMF-a, a bili bi realizirani i neki prateći programi podrške drugih financijskih organizacija", navela je Cvijanović.

Ona je pojasnila da bi usvajanjem zakona o trošarinama na nivou BiH bila, između ostalog, deblokirana i sredstva EBRD-a i omogućena intenzivna aktivnost izgradnje putova i autoputova, a u Vladi je pronađeno i rješenje da se u tom slučaju usmjeri i po dodatnih deset milijuna KM i poljoprivrednicima i Fondu zdravstvenog osiguranja.

"Zbog tih opstrukcija nije realizirana ni mjera koja se odnosi na rasterećenje gospodarstva u pogledu smanjenja obaveza na rad, koja je predviđena Reformskom agendom, u koju su se zaklinjale sve te stranke na vlasti u Sarajevu, a onda je srušile", podsjetila je Cvijanovićeva, uz napomenu da je RS što se tiče budžeta ušla u mirnije vode, što su, kako je istaknula, željele da spriječe stranke Saveza za promjene tako što su zaustavile novac za potrebe RS.

Iz Ureda premijera FBiH nisu željeli iznositi ocjenu kada bi se moglo očekivati usvajanje uvjeta za nastavak aranžmana s MMF-om, ali su izrazili optimizam da su spremni za scenarij ukoliko do aranžmana ne dođe.

"Vlada FBiH ima solidnu likvidnost, što se najbolje vidi iz činjenice da mi nismo ni izdavali trezorske zapise jer smatramo da imamo dovoljno za izmirivanje naših obaveza. Što se tiče trošarina, Vlada FBiH će nastaviti da gura taj projekt prema Vijeću ministara i od toga nećemo odustati jer se kroz trošarine rješava pitanje putarina, što je jako bitan uvjet za nastavak izgradnje autoputova", rečeno je.

Kako su istaknuli, izgradnjom autoputa bio bi povećan i bruto domaći proizvod FBiH, te da bi to dovelo do jačanja investicija i ekonomije ukupno. Kako je rečeno, u nekim veleposlanstvima u BiH očekuje se i pojačana retorika u svrhu skretanja pažnje s ekonomskih tema ako do aranžmana ne dođe jer će, rečeno je, financijske institucije u BiH doći u veoma tešku situaciju.