Švicarska industrija satova, poslije dvocifrenog rasta izvoza od 2010. do 2012. godine, zabilježila je rast od svega dva posto u prošloj godini, a analitičari skroman rezultat očekuju i u tekućoj godini, prije svega zbog slabe prodaje u Hong Kongu, prenosi agencija Tanjug.

Snažan rast prethodnih godina sektor satova ostvario je zahvaljujući rekordnoj tražnji u Aziji, ali je u prvih osam mjeseci ove godine prodaja na tržištu Hong Konga porasla svega dva posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, javljaju švicarski mediji.

Vlasnik kompanije Swatch Nick Hayek je u intervjuu za list 24 heures potvrdio je kako za 2014. godinu očekuje rast švicarskog izvoza satova od jedan do pet procenata, dodajući da je stopa rasta od pet do 10 posto, kako je najavio početkom godine, ipak nedostižna.

Turizam igra važnu ulogu

Kako se navodi, turizam je i dalje glavni motor rasta za industriju satova.

Posebno u Europi prodaja satova i nakita turistima igra veoma važnu ulogu te se procjenjuje da u kupovini luksuznih proizvoda na Starom kontinentu strani turisti učestvuju s oko 50 posto.

Analitičari u tom kontekstu ističu i snažan razvoj kineskog turizma.

Kina je nametnula visoke carine luksuznim proizvodima, tako da su oni 30 do 40 posto skuplji nego u državama koje posjećuju njihovi turisti.

U 2013. godini iz Kine je iz turističkih razloga širom svijeta putovalo 97,2 miliona ljudi, dok će njihov broj ove godine biti oko 116 miliona (plus 19 posto).

Za Kineze prva destinacija ostaje Hong Kong, a slijede administrativna regija Makao, Južna Koreja i Tajland.

Traži se luksuz

Izvan Azije Kineze najviše privlači Francuska, a zatim Sjedinjene Američke Države.

Švicarska također profitira od velikog rasta broja gostiju porijeklom iz Kine, upravo zbog šoping turizma.

Prema ocjeni analitičara, ponovno ubrzanje rasta izvoza satova iz Švicarske može se očekivati tek u 2015. godini, kada bi stopa rasta mogla biti oko sedam posto, uglavnom podržana povećanjem prodaje u Kini i Evropi.

Snažniji rast predviđa se za sektor luksuznih satova i nakita, nego za proizvode sa srednjim i nižim cijenama.

Izvor: balkans.aljazeera.net/