Iako je borba protiv lažnih vijesti (eng. fake news) nekako pala u drugi plan zbog cijelog skandala s Cambridge Analyticom, to ne znači da se na Facebooku nisu ozbiljno pozabaviti ovom problematikom.

Tako su predstavili novu opciju koja bi korisnicima trebala olakšati identifikaciju lažnih vijesti, ali i pomoću u utvrđivanju tko od njihovih kontakata najviše dijeli lažne vijesti.

Opcija je za sad omogućena samo za korisnike u SAD-u, a veoma ju je jednostavno prepoznati i koristiti.

Tijekom listanja objava, podijeljenje vijesti (bile one lažne ili stvarne) dobiti će malo "i" uz naslov. Ukoliko kliknete na "i" dobiti ćete dodatne informacije o samom tekstu - tko je izdavač odnosno izvor, nekoliko povezanih vijesti, kartu gdje je sve tekst bio podijeljen i popis prijatelja koji su podijelili taj tekst.

Upravo je taj popis prijatelja veoma koristan želite li identificirati koji od vaših prijatelja najčešće dijele lažne vijesti. Također, možete zapamtiti i koji od prijatelja dijele kvalitetan i zanimljiv sadržaj.

U Facebooku pripremaju još jednu novinu koja bi mogla pomoći u identifikaciji lažnih vijesti. Naime, najavili su kako bi u budućnosti osim podataka o izdavaču, mogli prikazivati i podatke o autoru, njegovu biografiju, članke koje je pisao, ali i njegovu osobnu internetsku stranicu ili profil na, pogodili ste, Facebooku. No, za to će im biti potrebna pomoć samih izdavača jer će biti potrebno ugraditi poseban kod u svaki objavljeni tekst.

Hoće li i kad ovakve dodatne informacije o podijeljenim vijestima biti dostupne i ostatku svijeta, za sad nije poznato.