Tako su mogli čitati njihove privatne poruke te su neki čak dobili otkaz zbog 'njuškanja' po privatnim profilima. Danas se puno govori o privatnosti na Facebooku, kršenju prava korisnika ove društvene mreže i dijeljenju njihovih osobnih informacija, no s obzirom kakva je situacija bila na početku, ipak se može zaključiti da su postavke privatnosti korisnika puno bolje nego u prvim godinama.

Naime, jedna od prvih zaposlenica Zuckerbergove kompanije Katerine Losse objavila je knjigu nazvanu 'The Boy Kings: A Journey Into the Heart of the Social Network' u kojoj je otkrila brojne tajne Facebooka, a jedna od njih jest da je na početku postojala glavna lozinka s kojom su zaposlenici Facebooka mogli pristupati profilima svih korisnika na ovoj društvenoj mreži.

Bilo je potrebno samo znati korisničko ime osobe čiji profil želite pregledati i upisati tu lozinku te bi nakon toga mogli gledati sve informacije koje su pisali na ovoj društvenoj mreži i poruke koje su razmjenjivali s drugim korisnicima.

Iako su zaposlenici Facebooka za pristup tuđim profilima morali biti unutar zgrade Facebooka (tako da opasnosti da ova lozinka procuri i da je druge osobe iskoriste nije bilo), Losse kaže da se iznenadila kada su joj bez problema saopćili tu lozinku za pristup svim profilima, bez ikakve provjere o tome da li je ona pouzdana osoba – kaže da je ona mogla biti neka 'luda uhoda' koja će pregledavati tuđe osobne podatke i poruke, a o tome nitko nije vodio računa.

Koliko je ona upoznata, ova je lozinka najmanje dva puta iskorištena na 'krivi način' te su dvije osobe dobile otkaz zbog toga. Sigurnosne mjere s godinama su poboljšane pa s vremenom više nitko nije mogao koristiti ovu lozinku prije nego je dokazao da je zaposlenik Facebooka, a naknadno se više nije mogla koristiti ta lozinka nego neke druge i puno sigurnije mjere pristupa profilima.

Od ostalih vijesti vezanih uz Facebook, ova je kompanija dijelu korisnika postavila @facebook.com mail adresu kao glavni mail u korisničkim postavkama na Facebooku (bez ikakvog znanja korisnika) tako da ćemo sve informacije koje smo do sada dobivali u naš mail inbox, sada dobivati kao poruku na Facebook Messengeru. Ovu je opciju jednostavno promijeniti u korisničkim postavkama na profilu, no problem se nalazi u tome da su izmjene došle bez ikakvog znanja korisnika tako da mnogi neće niti znati za ove promjene.

Facebook testira i još jednu opciju – Find Friends Nearby koja će korisnicima omogućiti pronalaženje prijatelja koji se nalaze u njihovoj blizini tako da ćemo putem nje moći vidjeti da li se u blizini nalaze naši prijatelji s Facebooka i, ako želimo, jednostavno ih kontaktirati i naći se s njima. (Dnevnik.hr)