Školskim kalendarom predviđeno je da se Dani kruha obilježavaju svake godine tijekom mjeseca listopada. Obilježavanje ovog dana pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju djece za zaštitu okoliša, jačaju i podižu svijest o ekologiji, poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelj su izgrađivanja pozitivnih stavova u stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa učenika i prirode. Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom godine kao narod i kao pojedinci bili podareni.

Učenici i učitelji su pripremili prigodan program, u hodniku škole postavljeni su stolovi na kojima su bila izložena razna peciva i plodovi zemlje, svečanost su obogatili učenici izvođenjem recitacija i pjesama. Na kraju ovog programa učitelji, učenici i roditelji su se počastili ukusno pripremljenim pecivima i kolačima. Naše bake su nam pričale kako pamte godine kad bi nestalo brašna, pa su morali brati klasje još nezrele pšenice, sušiti ga i mljeti, pa praviti kruh. Stariji su morali ići u udaljene krajeve nabaviti kukuruz, ječam ili pšenicu kako se ne bi gladovalo. Stoga i jesu cijenili kruh, on nikada nije mogao biti star ili tvrd da ne bi bio za jelo. A bilo je vremena kad su i djeca morala ići u žitorodne krajeve kako ne bi umrla od gladi. Tamo su u obiteljima koje su ih primale otvorena srca, preživjeli godine gladi. Ne zaboravite da i danas zbog ratova, suša ili poplava ima djece koja umiru od gladi.

Kruh moramo cijeniti i manje bacati, jer mnogi ga ljudi nemaju- to nikako ne treba zaboraviti glavna je poruka učenika drugog razreda.

Tekst i foto: Nikica Beljo