Još je samo tjedan do početka nove školske godine, u knjižnicama već vlada "ludilo", roditelji s djecom kupuju sve potrebno za školu, od pribora i udžbenika pa do školskih torbi. Nije gužva samo u knjižarama, ista je situacija i u tržnim centrima gdje su izloženi pribori i bilježnice. I sve je sada samo u uznaku škole, a roditelji pokušavaju sve te troškove ugurati u svoj "kućni budžet", što i nije baš lako.

Cijene udžbenika i pribora

Samo za komplet udžbenika za osnovne škole potrebno je od 100 KM pa i do 350 KM, ovisno od razreda do razreda. Uz udžbenike se moraju dodati i radne bolježnice uz udžbenik te bilježnice za svaki predmet, što dođe još više od 50 KM. Ako se doda i ostali pribor, od pernica, olovki, gumica, oštrila, bojica, blokova, ravnala... i za to će roditelji morati izdvojiti više od 50 KM.

Cijena školske torbe kreće se od oko 20 KM pa do 100 KM, a najčešće se kupuju, kako su nam potvrdili u knjižarama one od oko 25-30 KM. Učenicima je neophodna i oprema za tjelesni odgoj, znači tene i trenerke, za što je potrebno još oko 50 KM. Kad sve preračunamo, potpuna školska oprema za jednog učenika dođe od 300 KM pa do 550 KM, a radi se samo o školskoj opremi. Pitanje je samo mogu li svi roditelji izdvojiti toliki novac za jednog učenika, a koliko je obitelji kojima više djece ide u školu.

Ogorčeni roditelji

Roditelji se snalaze na mnoge načine, kako nam je rekao veliki broj roditelja, kako bi smanjili troškove pokušavaju kupiti polovne knjige. Cijena polovne knjige je otprilike 4-5 KM kad otkupljuju od tebe, a oko 7 KM kad vi kupujete od njih. No, obzirom da se cijena udžbenika kreće i do 13 KM, to je ipak velika ušteda.

Međutim, roditelji se žale kako većina knjiga iz prošle školske godine ne odgovara ove godine.

 - Od deset udžbenika koje sam pokušala zamjeniti za druge polovne knjige prihvatili su mi samo tri knjige, ostale ne vrijede ove godine", kazala je za Dnevnik majka učenika šestog razreda. Neki su nam roditelji ispričali kako u obitelji imaju djece u nekoliko razreda no, ne mogu se mijenjati za udžbenike, jer se svake godine većina knjiga mijenja. Roditelji su tako ipak prisiljeni kupiti većinu novih knjiga u knjižarama, a sve to su veliki troškovi. Ogorčeni roditelji se žale što školstvo dopušta takvo ponašanje i očekuju da se ipak udžbenici odobre i da svake godine idu isti kako bi djeca mogla "naslijediti" knjige.

dnevnik.ba