Zahvaljujući golemim prihodima od nafte i plina cijeli je Katar veliko gradilište. I povijesno središte glavnog grada Dohe zapravo je moderna replika. Izgrađena je prije četiri godine.

Zemlja u kojoj su voda, struja, obrazovanje i zdravstvena zaštita potpuno besplatni, a litra supera već godinama stoji tek nešto više od kune i pol, dobro zna da naftno blagostanje neće trajati vječno.

Apslutni vladar, emir Hamad bin Khalifa Al-Thani, Katar želi pretvoriti u zemlju znanja. Već danas 6 vrhunskih američkih sveučilišta ovdje ima podružnice. Ukratko, emir želi da i nakon nafte Katar bude bogata zemlja. A tada možda emir dopusti političke stranke i raspiše prve izbore u povijesti zemlje.

Šeika Moza, druga od tri emirove supruge, njegova je najvažnija suradnica u preobrazbi Katara. U toj velikoj zadaći sudjeluje i oko 300 hrvatskih državljana.

“Život i rad u Kataru jako su dobri, ponajprije zato što je Katar sigurna zemlja, bez kriminala. Sigurno je za obitelj i djecu. Ljudi su fer. Odnose se prema strancima fer i pošteno”, kaže instruktor kontrole letenja Zoran Kardoš.

Nije tako ugodna klima. A to znači da su zimi temperature 30 stupnjeva, a ljeti nerijetko i više od 50. Uz to, cijelu je godinu visoka vlaga.

Stranaca u Kataru ima čak šest puta više nego domaćih stanovnika. Njihovu mirnu budućnost jamče i velika državna ulaganja u inozemstvu: od vlasničkog udjela u Volkswagenu do pariškog nogometnog kluba PSG i možda terminala na Krku. Zanimljivi HRT-ov video prilog o Kataru možete pogledati ovdje - Kliknite