Pravilnik o uvjetima za obavljanje trgovine lož-uljem u RS stupio je jučer na snagu i njim je izričito zabranjeno točenje ovog derivata sa pištolja na benzinskim crpkama, već iz posebno odvojenih prostorija na pumpama i dostavom cisternom na kućnu adresu kupca.

Time je strože zakonski, ali i fizički, onemogućeno točenje lož-ulja u automobile i radne strojeve na crpkama, što je na godišnjoj razini proračun RS koštalo oko 40 milijuna maraka, jer su se pojedini pumpaši ranije oglušivali na zabrane i točili lož-ulje u automobile i strojeve, što su "Nezavisne" i dokazivale autentičnim fotografijama sa terena.

Pored toga, u borbu protiv onih koji krše ove propise sada se još aktivnije uključio i Inspektorat RS, odakle su poručili da će u narednom razdoblju krenuti intenzivne kontrole primjene ovog pravilnika, te zaprijetili visokim kaznama za sve one koji se o to ogluše.

U Ministarstvu trgovine i turizma RS rekli su da je Pravilnikom o uvjetima za obavljanje trgovine na malo uljem za loženje ekstra lakog i lakog specijalnog propisano da se trgovina obavlja iz rezervoara, isključivo dostavljanjem auto-cisternama na adresu kupca, a nikako točenjem na benzinskim crpkama. Pojasnili su da pravilnik definira i da se trgovina na malo lož-uljem obavlja na benzinskim crpkama iz posebno utvrđenih poslovnih prostorija, kao i rezervoara izdvojenog od mjesta predviđenog za opskrbu pogonskim motornim gorivom.

"Pod posebno utvrđenim i izdvojenim poslovnim prostorijama - rezervoarima podrazumijevaju se rezervoari za ulje za loženje koji nisu fizički povezani sustavom cjevovoda sa aparatima - uređajima koji se na benzinskim crpkama koriste za istakanje goriva u rezervoare vozila i radnih strojeva na motorni pogon", ističu iz Ministarstva.

Dodaju da postojeći rezervoari na crpkama koji se koriste za skladištenje i promet ulja za loženje moraju biti na ulazu, spoju, u rezervoar trajno odvojeni od cjevovoda koji vodi do aparata - uređaja, pištolja za istakanje goriva u rezervoare. Pored uvjeta u vezi sa poslovnim prostorom, pravilnikom su definirani i minimalni tehnički uvjeti u pogledu opreme, uređaja i potrebne stručne spreme za obavljanje trgovinske djelatnosti.

Iz Ministarstva kažu da se razlog donošenja pravilnika odnosi na problem prekomjernog trošenja ulja za loženje, koji je naročito bio primjetan u ljetnom periodu, kada bi promet i potrošnja ulja za loženje, zbog prirode njegove namjene, trebalo opadati.

"Iz toga je proizlazilo da se ulje za loženje koristi suprotno njegovoj namjeni", rekli su iz ovog ministarstva. Na benzinskim crpkama u RS godišnje u prosjeku proda oko 160 milijuna litara lož-ulja, od čega većina završi u rezervoarima motornih vozila i raznih strojeva. Naime, u cijenu lož-ulja, čije je točenje u vozila zakonom zabranjeno, nije ukalkulirana akciza za autoputove od 0,15 KM i za putove 0,10 KM, a imajući u vidu da većina prodanog lož-ulja na crpkama završi u rezervoarima vozila lako se dolazi do računice da država, odnosno dva javna poduzeća, "Autoputovi RS" i "Putovi RS", gube blizu 40 milijuna maraka godišnje.

Milovan Bajić, direktor "Krajinapetrola" Banjaluka, rekao je da pozdravlja donošenje pravilnika, te smatra da je to trebalo uraditi ranije. "Pravilnik bi trebalo poštovati, a da li će tako i biti, ne znam. Oni koji izbjegavaju poštovanje zakona i pravilnika uvijek nađu način", rekao je on. U svakom slučaju, Bajić smatra da lož-ulje nema što tražiti na pumpama, jer je ono predviđeno za industriju ili za zagrijavanje prostorija.

"Vrijeme onih naftarica i sipanja po 10-20 litara je odavno prošlo i mislim da je proračun izgubio ogromna sredstva, a prije svega JP 'Putovi RS'", kazao je direktor "Krajinapetrola". On je mišljenja da bi trebalo izjednačiti namete na lož-ulje i ostale derivate, ali da onaj tko dokaže da je to lož-ulje potrošio u industriji ili za grijanje bude oslobođen tog nameta ili da ima neku refundaciju.

Borka Surtov, glavni republički tržišni inspektor, rekla je da su proteklih dana vršili preventivni obilazak benzinskih crpki u cilju snimanja stanja na terenu i kako bi još jednom skrenuli pažnju gospodarskim subjektima da usklade svoje poslovanje sa odredbama pravilnika. Dodala je da su inspektori jučer počeli sa kontrolom primjene ovog pravilnika, a u sljedećim danima će biti intenzivnije inspekcijske kontrole. "Još jednom pozivamo gospodarske subjekte da, ukoliko još nisu, poduzmu sve potrebne mjere na usklađivanju rada sa propisima, jer su predviđene kazne visoke i iznose od 3.000 KM do 15.000 KM za pravno lice, a od 1.000 KM do 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu", naglasila je Surtov, prenose Nezavisne.