Teroristički lider Osama bin Laden ubjen je prije točno pet godina, a teroristička mreža Al Qaida, iako oslabljena, i dalje živi i predstavlja prijetnju. Al Qaidu je vremenom zamijenila nova džihadistička sila Islamska država, ali ona i dalje, prema ocjeni stručnjaka, predstavlja potencijalnu snagu i opasnu prijetnju.

Prošlogodišnji napad na prostorije magazina 'Charlie Hebdo' u Parizu pokazao je da je Al Qaida i dalje u stanju da izvede napad takvog obima, navodi agencija AFP u analizi posvećenoj petogodišnjici ubojstva Bin Ladena.

U Siriji i Jemenu ekstremisti Al Qaide su iskoristili kaotičnu situaciju i preuzeli kontrolu nad ne tako malom teritorijom, pa su se čak predstavili i kao alternativa brutalnoj vladavini Islamske države.

Al Qaida je osnovana krajem 80-ih godina prošlog stoljeća, a u vrijeme kada su američke specijalne snage ubile Bin Ladena u Pakistanu, 2. svibnja 2011. godine, ta teroristička organizacija je već bila prilično 'načeta' pošto su mnogi njeni borci i lideri bili ubijeni ili uhićeni u američkom 'ratu protiv terorizma'.

U redovima Al Qaide počelo je da raste nezadovoljstvo kada je Aiman el Zavahiri zauzeo Bin Ladenovo mjesto. Istovremeno, irački ogranak Al Qaide se izdvojio i formirao Islamsku državu Iraka i Levanta (ISIL), objavio je B92.

Nakon što je osvojila veće dijelove u Iraku i Siriji 2014. godine, ta grupa proglašava islamski kalifat u oblastima pod njihovom kontrolom i mijenja ime u jednostavno - Islamska država.

Od tada, Islamska država je praktično 'pomračila' bivše partnere pošto je na svoju stranu privukla na tisuće džihadista i preuzela odgovornost za napade u kojima su na stotine poginuli u Briselu, Parizu, Tunisu, Turskoj, Libanu, Jemenu, Saudijskoj Arabiji, kao i u ruskom avionu koji je oboren nad Egiptom.

Požurivši da proglasi kalifat i uspostavi svoju vlast, Islamska država je, međutim, postala lakša meta, anvodi AFP. Francuski ekspert za islam i džihadističke grupe Jean-Pierre Filiu ističe da je Islamska država posebno efikasna u korištenju suvremenih tehnologija, u čemu prilično nadmašuje rivale.

"Propaganda Al Qaide je postala nevidljiva na društvenim mrežama zahvaljujući medijskoj ratnoj mašineriji koju je Islamska država uspješno razvila", kazao je on, prenosi B92. Ogranak Al Qaide u Jemenu je osvojio značajnu teritoriju na jugu i jugoistoku zemlje, dok se vlada bori protiv šiitskih pobunjenika.

SAD i dalje smatraju Al Qaidu ključnom prijetnjom i protiv te grupe u Jemenu vode 'rat dronovima'. U napadima bespilotnih letelica ubijeni su mnogi istaknuti operativci, među kojima i drugi čovjek Al Qaide u lancu zapovijedanja, Nasir el Vuheysi, lipnja prošle godine. (Bljesak.info)