Potpredsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije Gospodarske komore Federacije BiH Muhamed Pilav ocijenio je da BiH neracionalno upravlja najvažnijim resursom, drvetom, koji, kako kaže,  utječe i na kvalitetu zraka, turizam i ima znatno širi značaj od same prerade.

To je izjavio prije početka sjednice Grupacije na kojoj se danas, između ostalog,  raspravlja o Prijedlogu zakona o šumama te tehničkim uvjetima za preradu drveta.    Pilav je također naglasio da prerada drveta nije racionalna jer od ukupnog izvoza u ovoj branši samo jednu petinu  izvoza čine  finalni proizvodi.

''Potencijal je neravnomjerno iskorišten, troše se resursi. Ukoliko bi se povećao stepen finalizacije, u ovom sektoru bi se moglo otvoriti minimalno 10.000 novih radnih mjesta u veoma kratkom roku'', rekao je.  Pilav smatra da je rješenje ovog problema vrlo jednostavno, po uzoru na susjedne zemlje, i da je samo potrebna želja. Kao najbolji primjer je naveo Hrvatsku, koja je usvojila Zakon eksploataciji i prodaji šume, koja se odvija transparentno i javno.

''Svi su ugovori i kriteriji za raspodjelu sirovine na web stranici i ništa se ne radi 'ispod stola'. Trebali bi samo prepisivati i učiti od najboljih'', poručio je. Po njegovim saznanjima, šumari tvrde da je oko 50 posto ukupne sječe ilegalno, a  50 posto legalno. Govoreći o Odluci Vlade Republike Srpske o zabrani izvoza trupaca, Pilav je kazao da nije siguran kako će se to provoditi , jer je kontrola granica na državnom nivou.

Također je naglasio da je Republika Hrvatska usvojila Uredbu o zabrani izvoza hrastovih trupaca koja ima nivo zakona, u cilju osiguranje  sirovine za proizvođače finalnih proizvoda u Hrvatskoj i zaštitu njihovih fabrika.