Čelnici EU-a službeno su potvrdili niz gospodarskih sankcija protiv Rusije koje uključuju pristup europskom financijskom tržištu, embargo na oružje, zabranu izvoza proizvoda dvostruke namjene, osjetljive tehnologije i naftni sektor. Mjere sutra stupaju na snagu.

Cilj im je spriječiti ruskog predsjednika Vladimira Putina da nastavi podupirati separatiste na istoku Ukrajine.

Prva kategorija gospodarskih sankcija odnosi se na ograničavanje pristupa ruskim bankama u većinskom državnom vlasništvu na europsko tržište kapitala. Druga kategorija gospodarskih sankcija je embargo na kupnju i prodaju oružja, vojne opreme i proizvoda s dvostrukom namjenom, vojnom i civilnom.

Usto sankcije uključuju ograničenja za osjetljivu tehnologiju i opremu u energetskom sektoru. Nijedna izvozna dozvola neće biti izdana za opremu čiji su cilj neki konkretni projekti s naftom. Sve te zabrane tiču se novih ugovora, objašnjava se u priopćenju Vijeća EU-a.

Prema nekim izvorima, kako piše agencija STA, gospodarske sankcije mogle bi ruskom gospodarstvu donijeti štetu od 23 milijarde eura ove godine, a sljedeće čak 75 milijardi eura. Štetu će pretrpjeti i EU, ove godine oko 40 milijardi, a sljedeće godine 50 milijardi eura.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da su gospodarstva EU-a i Rusije povezana te da će sankcije pogoditi i EU, "ne manje nego Rusiju". Zaprijetila je i da će povećati cijene energenata.

HRT