Triple Win je projekt za zapošljavanje medicinskog osoblja u Njemačkoj, pri čemu sudionici projekta, medicinari iz BiH, mogu računati na podršku nadležnih agencija iz Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Njemačke, javlja Deutsche Welle, prenosi novinska agencija Patria.

Adisa Kamenjaš je od 2012. godine na zavodu za zapošljavanje. Kaže kako ne želi još nekoliko godina čekati „posao koji možda nikada neće dobiti u BiH“. Zato se prijavila za „Triple Win“ projekt.

- Ništa me više ne veže za BiH. Želim posao i bolju budućnost. Ne očekujem da će u Njemačkoj za mene poteći 'med i mlijeko', ali očekujem normalne uvjete za rad i spremna sam se za to žrtvovati, kaže Adisa.

Sabahudin Topuz kaže kako su iskustva njegovih prijatelja, koji su preko „Triple Win“ projekta dobili posao u Njemačkoj, veoma pozitivna. Dodaje kako je dosta njegovih prijatelja već otišlo iz BiH i da je struktura stanovništva u Sarajevu, gdje živi i radi, značajno promijenjena.

Zaposlen je u Kliničkom centru u Sarajevu, tako da njegov motiv za odlazak iz BiH nije isključivo ekonomski. Svojoj obitelji želi osigurati „bolju budućnost“ u „tolerantnijem okruženju“.

- Psihički sam spreman za odlazak, ali još moram usavršiti njemački jezik. Više od dvadeset godina radim u bh. klinikama i to iskustvo će mi dobro doći, kaže Topuz.

Nastava iz njemačkog u Goethe institutu

Nastavu iz njemačkog jezika za sudionike „Triple Win“ projekta izvodi profesorica u Goethe institutu Sanda Serdarević.

- Nastavu s polaznicima tečaja, medicinarima, izvodimo dva puta tjedno. Polaznici našeg tečaja su relativno dobro pripremljeni i imaju osnovno predznanje iz njemačkog jezika. Radimo interaktivno, a fokusiramo se na autentične situacije uz intenzivne vježbe komunikacije. Veoma sam zadovoljna jer se svi trude što bolje svladati gradivo. Nastojim nastavu učiniti što zanimljivijom, a koristim i metode koje opuštaju polaznike tečaja, kaže Sanda Serdarević.

Što je Triple Win projekt?

Triple Win je projekt za kontinuirano zapošljavanje medicinskog osoblja u Njemačkoj. Provodi se na osnovu Dogovora o postupku, izboru i posredovanju pri zapošljavanju medicinskog osoblja zaključenog između Savezne agencije za rad SR Njemačke (BA-Bundesagentur für Arbeit) i Agencije za rad i zapošljavanje BiH, a uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu suradnju (GIZ - Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit).

Broj nezaposlenih raste

Balkan je u 2015. godinu ušao s više od 2.324.000 nezaposlenih. Na zavodima za zapošljavanje u BiH je oko 547.300 osoba, a među njima je i znatan broj medicinara. Prema nekim podatcima, u BiH je nezaposleno oko 5.000 medicinara, od toga oko 3.000 u Federaciji BiH i oko 2.000 u Republici Srpskoj.

abcportal.info