Posmrtni ostaci 284 Bošnjaka i Hrvata čija su tijela pronađena u masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora pokopani su na mjesnim grobljima na području te općine, a u ispraćajima i središnjoj komemoraciji u mjestu Kozarac sudjelovalo je nekoliko tisuća ljudi. 

Šire područje Prijedora je nakon Srebrenice mjesto najvećih ratnih zločina i najmasovnijeg etničkog čišćenja što su ga tijekom rata u Bosni i Hercegovini počinile snage bosanskih Srba.

Samo u prijedorskoj općini ubijeno je više od tri tisuće Bošnjaka i Hrvata, a najveći dio tih zločina počinjen je tijekom 1992. kada su sravnjena sa zemljom brojna sela poput Briševa u kojemu su živjeli Hrvati ili bošnjačkih Hambarina.

U masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora otkrivenoj tek 2013. do sada su pronađena tijela 435 žrtava tih zločina, a identificirano je njih 284 koja su i pokopana u nedjelju. Najmlađa žrtva je dječak Elvis Šarčević, kojemu je bilo samo 13 godina kada je ubijen 1992., a najstarija je bio 77-godišnji Salih Kadirić. 

Uz posmrtne ostatke 283 Bošnjaka u Tomašici pronađeni su i dijelovi tijela Hrvata Ante Dolića iz Prijedora koji su pokopani na katoličkom groblju u tom gradu. Njemu su sudionici komemoracije u Kozarcu odali posebnu počast minutom šutnje.

U ispraćaju posmrtnih ostataka u Kozarcu sudjelovali su najviši bosanskohercegovački dužnosnici predvođeni predsjedateljem Predsjedništva BiH Bakirom Izetbegovićem i članom državnog vrha Željkom Komšićem te ministrima vanjskih poslova i obrane Zlatkom Lagumdžijom i Zekerijahom Osmićem.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko u govoru tijekom komemoracije rekao je kako su počinitelji zločina u Bosanskoj krajini bili zagovornici najgore moguće ideologije podjele ljudi na temelju njihove vjere i nacije.

Poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović, koji je predvodio središnju molitvu za ubijene Bošnjake, poručio je da su u Bosanskoj krajini počinjeni zločini takvih razmjera da se nikada ne mogu zaboraviti. Ovdje je počinjen genocid, poručio je Kavazović i dodao da je sramotno što tu činjenicu nisu potvrdile sudske presude, posebice one izrečene pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

Posmrtni ostaci oko tisuću ubijenih Bošnjaka i Hrvata na području Prijedora još nisu pronađeni, a pretpostavlja se kako barem dio njihovih tijela još uvijek skriva masovna grobnica Tomašica gdje se očekuje nastavak ekshumacije. 
U cijeloj BiH gotovo dvadeset godina nakon rata još se 9.643 osobe smatraju nestalima.