Predsjedatelj BiH Predsjedništva Dragan Čović odbacio je navode bošnjačkog kolege Bakira Izetbegovića koji je ksenofobnim i islamofobnim ocijenio istupe hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, češkog predsjednika Miloša Zemana i austrijskog šefa diplomacije Sebastiana Kurza o prijetnji islamskih radikala ističući da je prostor radikalima iz muslimanskih zemalja u BiH otvoren odavno.

"Mislim da nisu ni ksenofobi ni islamofobi, već ljudi koji imaju svoj stav možda nama neprihvatljiv ili gospodinu koji predstavlja bošnjački narod. To su sve prijateljske zemlje, i Republika Hrvatska i Mađarska i Slovačka i Češka u ovom konkretnom slučaju", rekao je Čović u intervju za Hrvatski medijski servis (HMS) iz Mostara.

Istaknuo je kako su ratnici iz muslimanskih zemalja došli u BiH 1992. te činili brojne zločine, među kojima i ritualna odrubljivanja glava.

"Prostor tim ljudima je otvoren ovdje davno. Dobar dio njih je otišao na sirijska ratišta veliki broj je dao svoje živote. Dakle, to je ideologija", rekao je Čović. Dodao je kako institucije BiH ipak nadziru te osobe, kao i da su se bošnjačke institucije ogradile od njihova djelovanja.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ocijenio je ovaj tjedan da bi Zeman s izjavom da bi Bosna i Hercegovina nakon sloma Islamske države mogla postati uporište terorista, jednako kao i Grabar-Kitarović i Kurz, iznose laži o Bošnjacima, te da njihove izjave predstavljaju nastavak ksenofobične i islamofobične kampanje prema Bošnjacima u BiH.

Čović je u intervju za HMS izrazio je zabrinutost što se Arapi sustavno i organizirano naseljavaju u Bosni i Hercegovini gdje se grade čitava naselja čime se, po njegovim navodima, nastoji mijenjati vjerska i nacionalna slika u toj zemlji.

"Mi trebamo biti zabrinuti, svakako. Mi moramo sukladno našim zakonima nadzirati te procese, jer je vidno da postoje prostori u BiH gdje se takva naseljavanja rade organizirano", rekao je Čović.

Odbacio je mogućnost da se nekome zabranjuje dolaziti u BiH, ali je sustavno naseljavanje ocijenio prijepornim. Desetine naselja za Arape grade se širom BiH, ponajviše u središnjoj Bosni i u okolici Sarajeva na područjima koja su pod kontrolom Bošnjaka.

Upitan stoji li iza toga procesa vladajuća bošnjačka Stranka demokratske akcije, odgovorio je kako iza toga ne stoji politička stranka nego da je u pitanju "jedna ideologija koja je vladala jednim većim područjem arapskog svijeta".