Reprezentacija SAD-a očekivano je osvojila zlatnu medalju pobjedom nad Srbijom 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25) u finalu Svjetskog prvenstva u Madridu.

Amerikancima je to peti naslov svjetskih prvaka, a prvi put su uspješno obranili titulu. Svjetski prvaci bili su 1954., 1986., 1994. i 2010. godine.

Osim u uvodne četiri minute, istekom kojih je Srbija polaganjem i dodatnim bacanjem Raduljice povela sa 7:15, američka momčad očekivano je dominirala. Vodstvo Srbije naljutilo je svjetske prvake i za samo minutu igre izjednačili su na 15:15, nizom 15-0 onda i 22:15, a već do kraja prve četvrtine 35:21.

Ostatak dvoboja bio je rekreativan, iako su iz tabora Srbije uoči finala dolazile optimistične najave o borbi za zlato. Sjajnim vanjskim šutom, pogodivši u prvom poluvremenu 11 trica iz 16 pokušaja, američki su košarkaši iz minute u minutu povećavali prednost, pa je u 20. minuti bilo plus 31 (67:36) i samo zahvaljujući nespretnoj reakciji američkih košarkaša u posljednjih 20 sekundi prvog dijela te sretnoj trici Kalinića sa sirenom Srbija je uspjela svoj zaostatak na 26 koševa.

Razvoj prvog poluvremena u kojem je Irving ubacio 18, a Harden 17 poena, ostavio je mogućnost Amerikancima da drugi dio finala pretvore u potpunu reviju.

Irving s 26 i Harden s 23 koša bili su najbolji strijelci američke reprezentacije u kojoj su čak osmorica igrača imala dvoznamenkast broj poena. Thompson i Faried ubacili su po 12, Gay i Cousins po 11, a Curry i DeRozan po 10 koševa.
U reprezentaciji Srbije po 18 koševa postigli su Nemanja Bjelica i Nikola Kalinić, a 15 je postigao Bogdan Bogdanović.

Amerikanci su s devet uvjerljivih pobjeda potvrdili koliko su nadmoćni u odnosu na ostatak košarkaškog svijeta i stigli do petog naslov svjetskih prvaka.

SAD - SRBIJA 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25)
MADRID, Gradska sportska dvorana. Suci: Seibel (Kanada), Viator (Francuska), Rižik (Ukrajina)

SAD: Curry 10, Thompson 12, Rose -, Faried 12, Gay 11, DeRozan 10, Irving 26, Plumlee 1, Cousins 11, Harden 23, Davis 7, Drummond 6
SRBIJA: Teodosić 10, Simonović -, Jović 6, Bogdanović 15, Bjelica 18, Marković 3, Kalinić 18, Birčević -, Krstić 4, Raduljica 9, Katić 2, Štimac 7